Medicína budoucnosti
3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze pro vás připravila interaktivní výstavu, přednášky a projekce v rámci celostátního festivalu Týdne vědy a techniky.
V průběhu naší interaktivní výstavy si můžete vyzkoušet chirurgické šití, vyšetříme vám tlak i množství tuku v těle. Součástí výstavy jsou i zajímavé přednášky našich významných profesorů a projekce krátkých filmů z oblasti medicíny. Chybět nebude ani vize, jak budou vypadat prezentované zdravotnické obory v budoucnosti.
Přednášky v rámci výstavy
-
6. 11. 2015, 11:00 hodin, přednáškový sál, 1. patro
prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D.
Od výzkumu biologie buňky k vyléčitelnosti leukémií
Před 55 lety byl objeven tzv. Filadelfský chromozom, který je podstatou vzniku chronické myeloidní leukémie. Tento objev akceleroval výzkum buněčných pochodů, které mohou vést k maligní transformaci buňky, nejprve na úrovni chromozomů a biochemických nitrobuněčných pochodů, později na molekulární úrovni signálních drah. Logickým plodem tohoto výzkumu byl objev látek, které efektivním způsobem zasahují do metabolismu nádorové buňky tak, že zabraňují dalšímu dělení nebo donutí nádorovou buňku nastoupit cestu k tzv. programované buněčné smrti. Řada z těchto látek se v posledním desetiletí dostala do klinické praxe a znamenala zásadní změnu v léčbě a prognóze pacientů s chronickými leukémiemi a dalšími zhoubnými krevními chorobami. V posledních letech se pozornost výzkumných týmů zaměřila na mikroprostředí, v němž nádorové buňky přežívají a jehož cílené ovlivnění vede k výraznému omezení nádorového růstu.
-
7. 11. 2015, 13:00 hodin, přednáškový sál, 2. patro
prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., FESC., FACC.
Perkutánní intervence v léčbě život ohrožujících stavů: záchrana srdcí, záchrana mozků
Mezi tři nejčastější příčiny úmrtí ve většině vyspělých zemí náleží srdeční infarkt, nádory a mozková mrtvice. Přednáška pojednává o účinné léčbě dvou z těchto stavů (infarktu a mrtvice) pomocí tzv. katetrizačních perkutánních intervencí. Jde o metodu, kdy z jednoho malého vpichu (do třísla nebo do zápěstí) se tepnami pacienta zavede ohebná hadička (katetr) do místa, kde je tepna (srdeční nebo mozková) ucpaná krevní sraženinou. Ucpané místo se buď „prošťouchne“ a vyztuží stentem (při srdečním infarktu) anebo se z něj krevní sraženina vytáhne (při mozkové mrtvici). Metoda zachrání mnoho životů nemocných s infarktem a zabrání dlouhodobému ochrnutí u mnoha pacientů s mozkovou mrtvicí. Kardiocentrum 3. LF UK a FNKV se těmto metodám systematicky věnuje (včetně klinického výzkumu) již po několik desítek let a dosáhlo v této oblasti mezinárodního věhlasu.