Chcete-li vydávat nový pravidelně vycházející časopis, musíte také naplnit některé administrativní náležitosti, které vyplývají z tiskového zákona a z dalších předpisů a eventuelně další náležitosti, kterou jsou již zcela na vydavateli.
Seznámit se s tiskovým zákonem (Zákon č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon) , ve znění zákona č. 302/2000 Sb.
Každý vydávaný časopis by měl být zaregistrován u Ministerstva kultury ČR - v tzv. evidenci periodického tisku.
Povinností vydavatele je i pravidelné zasílání povinných výtisků příslušným institucím - dle tiskového zákona.
Databáze periodického tisku evidovaného dle tiskového zákona na MK ČR je přístupná veřejnosti a lze v ní dobře vyhledávat.
Veškeré další informace k vydávání a k evidenci periodického tisku naleznete na stránkách Ministerstva kultury ČR v části Média a audiovize.
- není povinné
Uznáte-li za vhodné a splňujete-li vydávaný časopis předepsané podmínky, je možné získat pro časopis číslo ISSN (International Standard Serials Numbering), což je jednoznačný identifikátor titulu časopisu.
ISSN k tištěným časopisům, elektronickým časopisům nebo k elektronickým zdrojům na internetu přiděluje České národní středisko ISSN, které sídlí ve Státní technické knihovně.
Přidělení ISSN je bezplatné.
Předepsané podmínky, pokyny a formuláře pro registraci jsou zveřejněny na stránkách Českého národní středisko ISSN při STK.
Databáze pro vyhledávání ISSN přidělených v ČR je přístupná veřejnosti a lze v ní vyhledávat podle názvu nebo čísla ISSN.
Existence ISSN k časopisu je však jedno z mnoha nezbytných kritérií pro možné hodnocení článků v registru vědeckých publikací (Kritéria vyřazení výsledků z RIV pro rok 2009).
- není povinné
RIV - registr informací o výsledcích zpracovává Rada pro výzkum a vývoj. Každá publikace - výsledek vědy a výzkumu, která je odevzdána do tohoto registru a projde velmi přísnými kritériemi hodnocení, může přinést nemalé finanční dotace instituci autora, a následně autorovi samotnému.
Případ, že časopis je zařazen do seznamu českých recenzovaných časopisů pro RIV, může být pro autory také rozhodující.
Aktualizace seznamu je Radou pro vědu a výzkum vyhlašována obykle 1x za rok a časopis musí splnit předepsané podmínky. Více informací na stránkách Rady pro výzkum a vývoj.
V případě vydávání odborného lékařského časopisu by mělo být snahou vydavatele o excerptaci a indexaci článků z vydávaného časopisu v mezinárodních a národních bázích.
Pro lékařství jsou důležité tyto bibliografické zdroje:
Česká národní lékařská bibliografie - Bibliomedica - zpracovává Národní lékařská knihovna
EMBASE (tištěná forma pod názvem Excerpta Medica) - mezinárodní lékařská bibliografická databáze se zaměřením na evropské (cca 60%) a americké zdroje (cca 40%) - z tohoto zdroje pak vychází i referenční databáze Scopus
MEDLINE - mezinárodní lékařská bibliografická datábáze se zaměřením na americké (60%) a evropské zdroje (40%).
Web of Knowledge - referenční a citační databáze firmy Thompson (zjištění citovanost , hodnota Impakt faktoru časopisu).