• Open Access

Open Access

Aktuální počet tokenů na úhradu APC k 4. 11. 2024

  • 18 tokenů u vydavatele AIP (o schvalování se stará NTK)

  • 19 tokenů u vydavatele Springer Nature

  • tokeny u vydavatele Taylor & Francis jsou vyčerpány

  • 23 tokenů u vydavatele Wiley

  • 2 tokeny Lippincott Williams & Wilkins


Počet tokenů je platný pro celou Univerzitu Karlovu. Více informací k získání tokenů na https://openscience.cuni.cz/OSCI-40.html#3 nebo CzechELib.

Na CzechELib je k dispozici po zadání Univerzity Karlovy seznam vydavatelů, u kterých je možné publikovat společně s instrukcemi pro autory a je zde také seznam časopisů, kde je možné publikovat v režimu open access se slevou nebo zdarma.


Upozornění - změny v pravidlech pro přidělování tokenů

V průběhu července došlo k úpravě podmínek přidělování tokenů, které vzešly jednání Kolegium rektorky 15. července 2024, bod zápisu 10 – https://cuni.cz/UK-979-version1-zapis_z_35_kr_dne_1572024.pdf, a reflektují poznatky z analýzy čerpání tokenů CzechELib v první polovině roku 2024.

Metoda rozdělování tokenů zavedená od počátku tohoto roku je nadále platná s následujícími změnami:


- Mezi sledované indexy ve Wos přibyl také Emerging Sources Citation Index (ESCI).


- Rozhodnutí o přidělení či zamítnutí tokenu je vázáno na hodnotu metriky v okamžiku žádosti o token a nelze jej zpětně měnit po aktualizaci (změně) hodnoty kvalitativní metriky v následném období.


- U vydavatele Wiley přecházíme od 15.7.2024 k metodě „first come, first served", čerpání u tohoto vydavatele už není omezeno kvartily, platí pro něj stejné obecné podmínky, jako pro vydavatele s neomezeným počtem tokenů (viz web bod 1 - 3).


- Podmínka o nevyužívání tokenů v případě, kdy má autor zajištěno financování publikačních poplatků z grantů (případně jiných finančních zdrojů), stále platí. Proto prosíme o šíření povědomí o této podmínce mezi Vašimi kolegy na fakultě. Prosíme autory, kteří finance na publikační poplatky mají, aby nám tuto věc po přijetí článku k publikaci oznámili. Na základě domluvy mezi autorem a námi takovým článkům token zamítneme, čímž umožníme úhradu z projektových prostředků a ty nebudou v projektu zbývat.


Aktuální podoba pravidel přidělování tokenů je zveřejněna na našem webu v nové záložce s názvem Slevy na publikační poplatky: ČJ https://openscience.cuni.cz/OSCI-244.html / AJ https://openscience.cuni.cz/OSCIEN-153.html . V horní části webu jsou také uvedeny počty zbývajících tokenů.


V roce 2024 dochází ke změně v přidělování tokenů. Změna se týká vydavatelů, u nichž je omezený počet tokenů na rok, konkrétně Lippincott Williams & Wilkins, Springer, Taylor & Francis a Wiley. U těchto časopisů dochází k přidělení tokenů pouze při splnění všech následujících podmínek (jedná se o rozhodnutí Kolegia rektorky z 18. 12. 2023, které padlo v souvislosti s vyhodnocením organizace přidělování tokenů CzechElib open access v průběhu roku 2023, kdy došlo k předčasnému vyčerpání tokenů):


  • Korespondenční autor je z UK. Proto prosíme všechny autory, aby používali univerzitní emaily, nikoliv soukromé, pro jejich lepší identifikaci systémy vydavatelů.

  • Článek bude publikován a vykázán do výsledků RIV pod afiliací Univerzity Karlovy.

  • Článek bude publikován pouze v časopisech, které se nacházejí v kvartilech Q1 nebo Q2 dle Article Influence Score (AIS), která je zjistitelná v databázi Web of Science; pokud časopis není zařazen v databázi Web of Science (konkrétně Social Sciences Citation Index, Arts & Humanities Citation Index, Science Citation Index Expanded), ale je zařazen v databázi Scopus, musí se aktuální hodnota jeho metriky Source Normalized Impact per Paper (SNIP), která je zjistitelná v databázi Scopus či na stránkách CWTS Journal Indicators, řadit do kvartilů Q1 nebo Q2 podle SNIP, tj. být ≥ 0,712.

  • Článek nemá zajištěno financování poplatku APC (Article Processing Charge) z jiných zdrojů, např. z grantu či jiných prostředků pracoviště. (Prosíme o upozorňování vědců, že pokud dostanou grant, který má podmínku publikování v open access režimu, je třeba dopředu myslet na vyhrazení poplatků spojených s publikační činností, pro tyto případy nebude možné tokeny uznat.)


Upozorňujeme autory, že je potřeba rychlé jednání po schválení článku k publikování - tokeny pro daný rok můžeme přidělit jen článkům, které byly v daném roce přijaté k publikování. Vznikají totiž problémy u článků, které byly akceptovány v listopadu, prosinci, ale autoři zažádají o token až v lednu následujícího roku. Těmto článkům primárně nelze již token přidělit.

Pro vyhledávání kvartilů podle AIS doporučujeme používat Journal Citation Reports (https://jcr.clarivate.com/jcr/home), pro určení hodnoty SNIP databázi Scopus ( https://www.scopus.com).


Pro vydavatele, u kterých je neomezený počet tokenů, se nic nemění.

Co je OA

Otevřený přístup (Open Access) je neomezený bezplatný přístup k vědeckým článkům, dalším publikacím a datovým souborům. Jedním ze základních dokumentů je Berlínská deklarace, ke které se připojila v roce 2013 i Univerzita Karlova.


Podrobně se tématu věnuje stránka http://openaccess.cz/


Open Acces na UK více na webových stránkách Ústřední knihovny UK

Dva druhy OA

Zelená cesta (green OA, OA self-archiving)


je kombinací publikování v tradičních předplácených odborných časopisech a uložení (autoarchivací) autorské verze článku v některém z otevřených repozitářů (oborový, institucionální). Autoarchivace se řídí smluvními podmínkami daného časopisu. Důležité je vědět, zda vydavatel autorovi zpřístupnění dovoluje a pokud ano, tak kterou verzi je možno vystavit volně na internetu - preprint, postprint, popř. vydavatelskou verzi. Je zde možný i princip embarga zpravidla na 6 nebo 12 měsíců. Podmínky autor najde ve smlouvě, často jsou ale také deklarovány na webových stránkách časopisu/vydavatele, nebo je možno politiku časopisu vyhledat pomocí služby SHERPA/RoMEO.


Zlatá cesta (gold OA)


Principem je, že otevřený přístup k publikacím poskytují vydavatelé, kteří publikaci zveřejní zdarma. Zpravidla se vybírají pouze pro poplatky na straně autora ve formě (APC - article proccesing charge). Tradiční vydavatelé často využívají tzv. hybridní model, v rámci čísla, které obsahuje pouze články pro předplatitele, vydají některé články zdarma v režimu zlaté cesty open access.

Typy OA časopisů

Otevřené časopisy je možno dělit na několik typů:


  • čistý OA - náklady spojené s publikování hradí vydavatel (např. grant, projekt,  instituce apod.);

  • placený OA - náklady na publikování článku hradí autor prostřednictvím APC;

  • hybridní OA - jde o tradiční (předplácené) časopisy, ve kterých si autor může otevřený přístup zaplatit;

  • pozdržený OA - obsah je nějakou dobu distribuován tradičně (předplatné) a po uplynutí stanovené doby je zpřístupněn všem zdarma.

Vouchery

  • American Chemical Society

    Díky předplatnému do American Chemical Society mají všichni autoři z UK nárok na slevu 25% ze základní ceny APC. Další slevu mohou získat členové v rámci ACS Membership.


  • Karger

    Součástí nedávno uzavřené licenční smlouvy na časopisy vydavatelství KARGER v rámci projektu CzechELib na roky 2023-2025 je nárok korespondenčních autorů z Univerzity Karlovy na plné prominutí open access publikačních poplatků (APC a Authors Choice) při publikování v plně otevřených (Full Open Access) i hybridních časopisech (tituly s „Author’s ChoiceTM“ službou) vydavatelství Karger Publishers.

    .

    Návrhy článků se podávají ze stránky klinutím na „Submit Manuscript“ vedle názvu konkrétního časopisu. Poté je třeba vytvořit login a dále postupovat podle návodu, přičemž na stránce „Details“ v části „Open Access Agreements“ je třeba zaškrtnout volbu „Eligible“ a dále vypsat název Univerzity, viz obr.





    Dále je potřeba prokázat příslušnost korespondenčního autora k UK uvedením alespoň jednou ze 3 možností, tj.:


    1) e-mailu korespondenčního autora z domény cuni.cz (tzn. institucionální e-mail)

    2) persistentního identifikátoru (např. ORCID), kde má autor v profilu nastavenou afiliaci k Univerzitě Karlově

    3) afiliace k Univerzitě Karlově



    Více informací na webových stránkách CzechELib.



  • Lippincott Williams & Wilkins


    Součástí předplatného zdroje Lippincott Williams & Wilkins High Impact Collection v rámci projektu CzechELib na rok 2023-2025 je právo na odpuštění celkem 5 (pěti) open access publikačních poplatků (APCs) k publikování článků korespondenčních autorů z lékařských fakult Univerzity Karlovy (1. LF, 2. LF, 3. LF, LFHK, LFP) v plně otevřených i hybridních časopisech Lippincott Williams & Wilkins/Wolters Kluwer Health. Možnost uplatnění těchto 5 slevových tokenů funguje na principu “kdo dřív přijde...”.


    Máte-li přijatý článek k publikování v některém z LWW časopisů a chcete-li využít voucher na pokrytí nákladů spojených s open access poplatkem, obraťte se na Centrum pro podporu open science.



  • Springer Nature


    Korespondenční autoři z Univerzity Karlovy mají možnost využít úplného odpuštění publikačního poplatku OA v hybridních titulech (Springer, Adis, Palgrave a Academic journals na Nature.com). Pro možnost využití tokenu je nutné správně uvést afiliaci a použít institucionální mailovou adresu.


    Tokeny pro Springer Nature jsou pro rok 2023 vyčerpány, nové bude možné čerpat pro články přijaté k publikování po 1. lednu 2024. (Celá Univerzita Karlova měla na rok 2023 k dispozici 91 tokenů.)


    Bližší informace jsou na webových stránkách CzechELib.


    Seznam titulů časopisů, ve kterých je možné publikování využít a detailní informace pro autory jsou na stránkách Springer Nature.




Poslední změna: 12. listopad 2024 13:57 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Knihovna

půjčovna – vstup do volného výběru
půjčovna – vstup do volného výběru


Kontakty

Univerzita Karlova, 3. lékařská fakulta

Středisko vědeckých informací

Ruská 87

100 00 Praha 10


+420 267 102 103 (knihovna)

+420 267 102 181 (kancelář knihovny)

+420 267 102 178 (sekretariát)

+420 267 102 547 (vedoucí SVI)

,


Jak k nám