Fyzioterapie

bakalářský studijní program

forma studia prezenční

Rehabilitace

Rehabilitace využívá interdisciplinárních strategií ke zvýšení funkční nezávislosti, prevenci komplikací a zlepšení kvality života lidí postižených vrozenou vadou, chronickým onemocněním nebo úrazem. Jde o aktivní proces, který pomáhá lidem k zotavení, k zachování optimální fyzické, smyslové, intelektové, psychické a sociální úrovně funkcí a k dosažení co nejvyšší úrovně nezávislosti navzdory omezení, které onemocnění způsobuje.

Rehabilitace je dlouhodobý proces vyplývající z přesně stanovené diferenciální diagnózy. Po určení základního onemocnění následuje analýza problému interdisciplinárním týmem odborníků s cílem stanovení priorit léčby. Léčba musí být průběžně hodnocena a modifikována. Každý člen týmu problém posuzuje ze svého hlediska, avšak v kontextu komplexní léčby.


Fyzioterapie

je část komprehensivní rehabilitace, která se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému organismu.

Ve 21 století zažívá velký rozkvět, protože:


1) 95% populace má obtíže, které lze léčit pomocí fyzioterapie a rehabilitace, ať už jde o funkční poruchy hybného systému (projevující se bolestmi zad, hlavy, atd.) anebo závažnější onemocnění (například centrální koordinační porucha pohybového vývoje, dětská mozková obrna, cévní mozková příhoda, roztroušená skleróza mozkomíšní), poúrazové či pooperační stavy.

2) Je kladen důraz na Evidence Based Medicine. Ukazuje se, že vhodná pohybová aktivita a specifická fyzioterapie mají velký vliv na klinické projevy řady onemocnění a vede ke zlepšení na všech úrovních zdravotního postižení (porucha funkce, omezení v běžném životě, kvalita života). Pozitivně ovlivňuje subjektivní pocity nemocného a jeho postoj k nemoci.

3) Moderní vědecké metody umožňují porozumět mechanismům účinku fyzioterapie, například na úrovni centrálního nervového - fyzioterapie má potenciál ovlivnit neuroplasticitu, protože je založena na principech učení.

4) Podle Světové zdravotnické organizace je kvalita úrovně rehabilitace kritériem kulturní úrovně společnosti. Na politické úrovni bylo dosaženo konsensu, aby byla kvalitní rehabilitace dostupná všem potřebným.


K rozvoji oboru v České republice došlo v padesátých letech 20. století. Velkou zásluhu na jejím zařazení mezi obory léčebně preventivní péče měl prof. MUDr. Vladimír Janda DrSc., který založil Kliniku rehabilitačního lékařství 3.LF UK a FNKV v Praze, a do roku 2000 byl jejím přednostou.

V současné době je přednostkou kliniky prof. MUDr. Marcela Lippert - Grünerová, Ph.D. Primářkou oddělení je MUDr. Jarmila Kolářová, CSc. Garantem výuky oboru Fyzioterapie je doc. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D. a jejím zástupcem pro výuku je PhDr. Alena Herbenová. Dalšími vyučujícími jsou doc. MUDr. Dobroslava Jandová, MUDr. Jan Vacek, PhD., PhDr. Karel Mende, Ph.D, MUDr. Tereza Knoppová, Mgr. Pavla Formanová a desítky externích vyučujících z FNKV a jiných pracovišť.

Standardní doba studia na 3. LF UK je tři roky. Studium je určeno absolventům středních škol s maturitou. Absolventi studia získávají teoretické i praktické předpoklady pro výkon povolání „fyzioterapeut“.

Praktická část výuky probíhá na Klinice rehabilitačního lékařství, která nabízí vysoce erudovaný kolektiv lékařů (z nichž 3 mají mezinárodní atestaci UEMS PRM), a výborný kolektiv fyzioterapeutů, který ovládá širokou škálu léčebných metodik a postupů z oblasti individuální léčebné tělesné výchovy na neurofyziologických základech, fyzikální energie a hydroterapie. Klinika se podílí na řadě klinicko-výzkumných aktivit. Zaměřuje se na diagnostiku a léčbu poruch funkcí svalu, funkčních poruch hybného systému, bolestivých stavů páteře. Poslední roky úzce spolupracuje s Neurologickou klinikou 3. LF UK a FNKV a zaměřuje se na neurologicky nemocné, zvláště s roztroušenou sklerózou mozkomíšní.


přihláška na Fyzioterapii


Poslední změna: 14. listopad 2024 15:06 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojení



Jak k nám


Váš názor