V programu Všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy si klademe za cíl učit medicínu moderně a s důrazem na propojování souvisejících oblastí. To vede k lepšímu pochopení a hlubšímu zapsání znalostí do paměti. Při vytváření struktury kurikula jsme se inspirovali tím, jak se medicína studuje např. v Mnichově, Maastrichtu, Cambridge a jinde. Důraz klademe již od počátku na dobrou znalost buněčné biologie, genetiky a imunologie, nutnou pro pochopení příčin chorobných stavů a jejich léčby. Naši studenti a studentky se také setkají s pacienty a pacientkami již v prvním ročníku a mohou tedy vnímat medicínu v klinickém kontextu hned od počátku studia.
Celý šestiletý program je rozdělen do tří cyklů, které se dále dělí na kurzy či předměty. První cyklus se zaměřuje hlavně na lékařské vědy a jeho cílem je zprostředkovat pochopení fungování lidského těla a mysli. Druhý cyklus je naplněn převážně tzv. preklinickými předměty a třetí cyklus je pak již zcela klinický.
První cyklus obsahuje dva velké integrované kurzy a několik menších předmětů. V kurzu “Buněčné základy medicíny” Vás naučíme o buňkách a tkáních, jejich složení, metabolických drahách a různých způsobech, jakými se tyto vztahují ke zdraví a nemoci. Tento kurz má zkoušku na konci prvního ročníku a je to první z velkých zkoušek. V prvním ročníku se naši studující setkají také s výukou komunikačních dovedností, základů ošetřovatelství a lékařské etiky a setkají se poprvé tváří v tvář reálným pacientům a pacientkám. Biofyzika položí základy lékařské fyziky, představí fyzikální principy radiologie a nukleární medicíny a dalších diagnostických a terapeutických metod a přidá základy informačních technologií. Lékařská terminologie Vás naučí, jak hovořit jako budoucí lékaři a lékařky, přičemž se naučíte něco latiny a řečtiny. Kurz “Struktura a funkce lidského těla” ve druhém ročníku staví na základech z “buněčného” modulu. Zabývá se tkáněmi, orgány a orgánovými systémy, jejich strukturami, vzájemným prostorovým uspořádáním a jejich funkcemi. Tento modul se zkouší na konci druhého ročníku.
Ve třetím ročníku se setkáte s obecnou patologií a patofyziologií, které přejdou ze studia zdravého těla na tělo nemocné. V letní semestru se pak začnete seznamovat s infekčním lékařstvím a onkologií a čtvrtý a pátý ročník jsou nabité základy celého spektra klinických oborů od porodnictví přes gastroenterologii až po neurochirurgii. Šestý ročník už naši studenti a studentky tráví převážně na klinických pracovištích a přípravou na státní zkoušky.
Nedílnou součástí studia je výuka medicínské etiky, veřejného zdravotnictví a medicínského práva. Tyto předměty (podobně jako např. hygiena a preventivní lékařství) se vyučují v průběhu celých šesti let vždy v kontextu další vyučované látky - to umožňuje studentům vidět v kontextu nejen odborné znalosti, ale i etický, právní a populační rámec medicíny.
3. lékařská fakulta
Univerzita Karlova
Ruská 87, 100 00 Praha 10
tel.: +420 267 102 111
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Další kontakty a bankovní spojení