Na oddělení se věnujeme výzkumu v řadě témat lékařské psychologie, například stigmatizace duševních onemocnění, morálního zranění nebo témat souvisejících s paliativní péčí.
V letech 2023 – 2025 realizujeme výzkumný projekt Naděje a prognostické uvědomování u pacientů s pokročilým onemocněním, financovaný Grantovou agenturou ČR. Hlavním řešitelem projektu je PhDr. Martin Loučka, Ph.D. Součástí výzkumného týmu jsou MUDr. Adam Houska, Mgr. Miroslava Janoušková, Ph.D., MUDr. Sára Víchová a Mgr. Jan Švancara.
Výzkum je založen na konceptech prognostického uvědomování a naděje v paliativní péči. Prognostické uvědomování vyjadřuje, jak pacienti rozumí závažnosti svého zdravotního stavu a pravděpodobnému dalšímu vývoji jejich nemoci. Někdy je považováno za protiváhu naděje, s očekáváním, že více prognosticky uvědomělí pacienti budou svou naději ztrácet. V poslední době se objevují data o tom, že je možné naději i prognostické uvědomování udržet společně. Cílem našeho projektu je prozkoumat spojitost mezi nadějí a prognostickým uvědomováním a jejich dopad na rozhodování o zdravotní péči v závěru života.
Projekt má tři části. První je systematická přehledová studie, zaměřená na analýzu dostupné evidence. Druhá část, realizovaná v letech 2023-2024 je kvalitativní fenomenologická studie, využívající hloubkové rozhovory s pacienty v závěru života a pozůstalými rodinnými příslušníky, zaměřená na porozumění jejich zkušenostem s nadějí a prognostickým uvědomováním. Závěrečná část (2024-2025) je rozsáhlé dotazníkové šetření mezi pacienty s pokročilým onemocněním, s cílem kvantitativně vyhodnotit vztah mezi studovanými koncepty a dalšími proměnnými, které mohou naději a prognostické uvědomování ovlivňovat.
Věříme, že výstupy toho projektu přispějí k porozumění tomu, jak pacienty a jejich rodiny správně podporovat a zároveň poskytovat lepší péči.
3. lékařská fakulta
Univerzita Karlova
Ruská 87, 100 00 Praha 10
tel.: +420 267 102 111
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Další kontakty a bankovní spojení