Bolest ve vztahu k pohybové aktivitě a příjmu potravy
Bolest ve vztahu k pohybové aktivitě a příjmu potravy
Bolest ve vztahu k pohybové aktivitě a příjmu potravy
Dlouhodobě se zabýváme problematikou vnímání bolesti z hlediska její senzorické, afektivní a motorické komponenty především u pacientek s poruchami příjmu potravy, které jsou na bolest méně citlivé. Existuje řada experimentálních studií, ale i klinických pozorování, které ukazují, že bolest nebo lokální anestézie vyvolávají distorzi tělesných rozměrů a mění představu o tělesném schématu. Ukázali jsme, že větší nespokojenost s vlastním tělem, a tedy touha být hubenější, souvisela u těchto pacientek s větší citlivostí na bolest.
V současné době se věnujeme mechanizmům, jak pohybová aktivita ovlivňuje a mění vnímání bolesti, jaká je souvislost mezi nocicepčním a interocepčním vnímáním a jak empatie ovlivňuje posuzování intenzity bolesti druhých.
Vzdělávání, úspěchy, publikace
V rámci Studentské vědecké aktivity v roce 2014 byla oceněna práce „Laterality and crossed-hand analgesia” (Cátia Jesus, Inès Jesus) a v roce 2016 práce „Empathy and interoception during conditioned pain modulation” (Alexandra Morozova, Katharina Geier).