|
| |||
Pracovištěm vyučované předměty evidované v SIS |
Výuka - databáze výukových jednotek |
Ostatní fakultní informační systémy a služby |
||
Pregraduální výuka studentů 3. LFUK probíhá v magisterském studiu a v bakalářském studiu. Její pravidelnou součástí je vedení diplomových a bakalářských prací. Nepravidelnou součástí pregraduální výuky je vedení studentské vědecké odborné činnosti.
Výuka probíhá v prvním a třetím až šestém ročníku českého i anglického kurikula. Její náplní je rehabilitační diagnostika a terapie. Výuka probíhá jednak formou klinické stáže u lůžka pacienta a participace studentů při ambulantní činnosti. Další formou jsou semináře, v rámci řádné výuky i v rámci povinně volitelných kurzů.
Obor fyzioterapie má na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy dlouholetou tradici. Byl založen v roce 1992 profesorem Vladimírem Jandou, který rozpracoval koncept svalových dysbalancí a ten se stal základem současné rehabilitace. Postupně je rozvíjen jeho odkaz, což se odráží na profilaci studia – myoskeletální medicína. Na fakultě také působil docent František Véle, který studium rozvinul o moderní trendy neurorehabilitace.
Vysoká úroveň studia je nastavena kvalitou akademických pracovníků vyučujících kmenové předměty jako je například anatomie, fyziologie a patofyziologie. Dále pak provázaností s nejlepšími klinickými pracovišti, které umožňují rozvíjet praktické dovednosti na širokém spektru různých klinických diagnóz (Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, Thomayerova nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice). Na výuce se podílejí špičkoví odborníci v oboru, specialisté na danou problematiku. Spolupracujeme s řadou zahraničních pracovišť. Vedeme studenty ke kritickému myšlení a vědecké práci.
Cílem studijního programu je vychovat kvalifikovaného odborníka – bakaláře fyzioterapie, který bude oprávněn vykonávat činnost nelékařského zdravotnického pracovníka v léčebně preventivní péči v oboru Fyzioterapie jakožto součásti oboru Rehabilitační a fyzikální medicíny na odpovídajících zdravotnických pracovištích lůžkového a ambulantního typu ve státním i soukromém sektoru, a to v rozsahu daném Vyhl. č. 55/2011 Sb. §25 a zákona č. 96/2004 Sb, v platném znění.
Vedle standardní výuky všeobecného lékařství pro anglicky mluvící studenty naší fakulty, každoročně přivítáme zahraniční studenty v rámci programu Erasmus+, kteří jsou začleněni do praktické výuky studentů fyzioterapie. Spolupracujeme s mezinárodní organizaci IFMSA (International Federation of Medical Students Associations) a dalšími.
3. LF UK ve spolupráci s finskými (School of Health Care, Savonia University of Applied Sciences) a řeckými partnery (School of Health Sciences University of Thessaly) pořádala Erasmus+ blended intensive courses programme věnovaný neurorehabilitaci.
Akce proběhla od 13.5. do 17.5.2024.
Součástí byla dne 16.5.2024 konference v Berouně.
Postgraduální výuka probíhá ve třech základních úrovních jako doktorské studium, specializační příprava mladých lékařů kliniky, specializační výchova sester. Kromě těchto základních podob postgraduální přípravy klinika participuje na přípravě lékařů z jiných pracovišť formou krátkodobých a dlouhodobých stáží.
Školitelem doktorského studia v oboru Neurověd je prof. MUDr. Marcela Grünerová Lippertová, Ph.D.
Školitelem doktorského studia v oboru Preventivní lékařství je prof. PhDr. Kamila Řasová, Ph. D.
Číše vína – rozloučení s čerstvými absoloventy
Promoce v Profesním domě na Malé Straně
3. lékařská fakulta
Univerzita Karlova
Ruská 87, 100 00 Praha 10
tel.: +420 267 102 111
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Další kontakty a bankovní spojení