Název projektu
"Laboratoř pro výzkum nádorů trávicího ústrojí"
Reg.číslo: CZ.2.16/3.1.00/24024
Evropský fond pro regionální rozvoj
Operační program Praha konkurenceschopnost (OPPK)
Oblast podpory: 3.1 - Rozvoj inovačního prostředí a partnerství mezi základnou výzkumu a vývoje a praxí
Popis projektu
Základním cílem projektu je zkvalitnění a rozšíření výzkumných aktivit v oblasti nádorů trávicího ústrojí na 3.LF UK.
Nádorová onemocnění nesporně patří ve vyspělých zemích mezi nejdůležitější medicínské problémy. Zhoubné nádory trávicího ústrojí, představované zejména karcinomy, jsou v současnosti řazeny mezi klinicky nejzávažnější nádorová onemocnění.
Bližší poznání alterací regulačních mechanismů základních buněčných funkcí vedoucích ke vzniku a vývoji nádorového procesu patří k základním podmínkám jak včasné a přesné diagnózy nádorového onemocnění, tak k hledání nových racionálnějších terapeutických přístupů.
Zřízení nové laboratoře pro výzkum nádorů trávicího ústrojí a její vybavení požadovanými přístroji bude znamenat mimořádně významné rozšíření metodických možností ve výzkumné činnosti ústavu. Nákup těchto přístrojů umožní přechod na kvalitativně vyšší úroveň zavedením metod molekulární patologie s možností detekce buněčných alterací na molekulární úrovni, především na úrovni nukleových kyselin a proteinů.
Laboratorní vybavení, které bude pořízeno umožní detekci genových alterací, a to jak genů jejichž mutace se u kolorektálního karcinomu často vyskytují (APC, KRAS, TP53), tak genů, jejichž alterace nejsou obligatorní (BRAF, CTNNB, HRAS, NRAS).
Vzhledem k tomu, že základem nádorového procesu jsou právě alterace uvedených genů a proteinů, bude možné korelovat získané poznatky s výsledky metod již v ústavu používaných, především s histologickým obrazem nádoru a s expresí příslušných diferenciačních znaků. Tento přístup využívají všechny špičkové výzkumné laboratoře, takto získané výsledky je možné publikovat v mezinárodních odborných časopisech.
Nové přístrojové vybavení podstatně rozšíří i možnosti in vitro kultivace buněk izolovaných z nádorové tkáně a dlouhodobě expandovaných v podmínkách in vitro. V případě neuroendokrinních tumorů počítáme se zakládáním nových buněčných kultur, které jsou dodnes celosvětově zcela jedinečné. Navíc bude možné rozšířit a zdokonalit i experimenty na buněčných liniích, které jsou již v současné době ve výzkumné činnosti ústavu používány.
Realizace projektu Laboratoře pro výzkum nádorů trávicího ústrojí povede k těsnému propojení základního, aplikovaného a klinického výzkumu s bezprostředním dopadem na zdraví obyvatel nejen Prahy, ale vzhledem k superkonsiliárnímu charakteru pracovišť 3. LF UK a Fakultní nemocnici Královské Vinohrady i celé České republiky.
Laboratoř pro výzkum nádorů trávicího ústrojí (LVNTÚ) vznikne jako součást Ústavu patologie 3.LF UK (ÚP), které je jedním z vědecko-výzkumných pracovišť – funkční jednotkou 3.lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Bude lokalizována do budovy 3. LF UK v Praze, Ruská 87.
V rámci projektu dojde k pořízení následujících technologií
-
Automatizovaný systém pro izolaci DNA/RNA
-
Kompletní elektroforetický systém 2x
-
Přístroj pro automatizaci denaturace a hybridizace při „in-situ“ fluorescenční hybridizaci (F)ISH.
-
ELISA automat. čtečka
-
Automatická promývačka Elisa destiček
-
Real-Time PC analyzátor
-
PCR cykler
-
UV PCR kabinet
-
Třepačka s vodní lázní
-
Vakuová sušička gelů
-
Hlubokomrazící boxy 2x
-
Mraznička 2x
-
Spektrofotometr pro měření koncentrací DNA/RNA
-
Dokumentační systém
-
Chlazená centrifuga
-
Centrifuga MiniSpin
-
CO2 inkubátor
-
Laminární box, systém BIOHAZARD
-
Velký diagnostický mikroskop s fluorescencí
Termíny projektu
Projekt byl zahájen 1.února 2011.
Předpokládané dokončení realizace projektu je plánováno na 31.1.2012.