Na půdě Oftalmologické kliniky 3. LF UK a FNKV proběhl již druhý ročník inovativní letní školy očního lékařství zaměřené na studenty medicíny z celé Evropy. Třídenní program zahrnoval především praktickou výuku, ale nabídl také několik přednášek světových výzkumníků a bohatý kulturní program.
Organizační tým pod vedením Martina Horáka a Vasila Kostina, dvou absolventů 3. lékařské fakulty UK, událost oproti loňsku rozšířil a to jak počtem studentů, tak kvalitou a rozmanitostí programu. „Velký zájem o naši letní školu z řad studentů nás nesmírně potěšil a jsme rádi, že jsme mohli oproti loňsku upravený program nabídnout vyššímu počtu zájemců z více univerzit,“ říká Vasil. V rámci organizačního týmu jim pomohli kolegové z 3. lékařské fakulty a také několik kolegů z Dánska a Švýcarska.
O 20 míst se ucházelo 135 studentů ze 45 univerzit a 22 zemí. „Množství opravdu kvalitních přihlášek výběr neusnadňovalo. Jsem rád, že jsme na letošní letní školu mohli pozvat 20 zapálených a nadšených studentů, u kterých jsme věděli, že budou z programu maximálně těžit,“ dodává Martin. Akce se účastnili studenti z Německa, Rakouska, Dánska, Itálie, Belgie, Francie, Litvy, Ukrajiny, Řecka a České republiky.
Na účastníky čekalo celkem 28 hodin praktických workshopů a přednášek. „Naším cílem bylo studentům v krátkém časovém horizontu 3 dnů v Praze nabídnout co nejširší spektrum praktických dovedností, představit jim stav nynějšího výzkumu v oboru a umožnit jim v příjemném prostředí Prahy seznámit se jak se svými budoucími kolegy, tak s kliniky a akademiky pracujícími na špičkové úrovni v Evropě a v zámoří,“ shodují se Martin a Vasil.
Praktické workshopy zahrnovaly šití rohovky, operaci katarakty a laserování pouzdra čočky na prasečím modelu, práci se štěrbinovou lampou, interpretaci výsledků zobrazovacích metod, měření nitroočního tlaku a také operaci ve virtuální realitě. O průběh praktických workshopů se starali místní lektoři společně s pozvanými kliniky ze Spojeného Království a Portugalska.
Přednáškový program byl rozmanitý. Nejvíce prostoru bylo věnováno AI v očním lékařství a jeho dopadům na lékaře a pacienty. O této problematice promluvil prof. Abramoff z University of Iowa, Justin Engelmann z University of Edinburgh a Vasil Kostin, který kromě organizace letní školy působí také v AI Labu na Harvard University. Studenti se seznámili také s oblastí oční genetiky, o které přednášel João Marques z portugalské Coimbry, s vitroretinální chirurgií, kterou uvedl Ahmed Shalaby z Oxford University, s telemedicínou, o které hovořil Grayson Armstrong z Harvard University, a o možnostech kariéry v očním lékařství, o kterých studentům pověděl prof. Morley, taktéž z Harvard University. O přednášku na vědeckou komunikaci se postarala Pavla Hubálková, která studentům předvedla základy efektivní komunikace vědecké práce s rozdílným publikem.
„Mimo samotné hodiny strávené na klinice jsme pro účastníky připravili i kulturní program s představením Prahy, aby měli ze své návštěvy hlavního města co nejlepší možný zážitek“, dodává Martin.
Hlavním cílem do budoucna je dle obou lékařů-organizátorů vytvořit platformu pro mladé oftalmology napříč Evropou, skrze kterou by se mladí lékaři a nadšení studenti mohli efektivně vzdělávat, sledovat nabídku praktických a výzkumných stáží a navazovat profesní kontakt. „Ze zkušenost vím, jak náročné je hledat stáže, studijní materiály a informace v rámci oboru. Existence jedné platformy, na které by byly k dispozici všeobecné informace a zdroje, by toto velmi usnadnila. Platforma by mohla obsahovat informace o kongresech, vzdělávacích materiálech a nabídkách stáží s kontakty na evropská pracoviště. V současné době podobná služba chybí a je to nesmírná škoda,“ dodává Martin.
|
|
3. lékařská fakulta
Univerzita Karlova
Ruská 87, 100 00 Praha 10
tel.: +420 267 102 111
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Další kontakty a bankovní spojení