Praha, 14.2. 2025
V pořadí druhá konference věnující se vzdělávání v oblasti medicíny se uskuteční 18.2. 2025 v Syllabově posluchárně 3. lékařské fakulty UK. Opět otevře témata, která rezonují napříč lékařskými fakultami a poskytne příležitost k setkání lidí zajímajících se o praktické zlepšování výuky na lékařských a zdravotnických fakultách.
Pozvání na konferenci přijal prof. Martin R. Fischer, který je ředitelem Institutu pro lékařské vzdělávání v lékařství ve Fakultní nemocnici Ludwig-Maximilians University v Mnichově. klinice LMU v Mnichově.
V listopadu 2012 byl zvolen proděkanem pro klinické vzdělávání lékařské a působí také jako předseda vzdělávací rady LMU. Je šéfredaktorem Open-Access Journal for Medical Education (JME), recenzentem mnoha časopisů a institucí a v letech 2011-2017 byl prezidentem Německé asociace pro lékařské vzdělávání (GMA). V letech 2015-2018 byl členem výkonného výboru Asociace pro lékařské vzdělávání v Evropě (AMEE).
Od roku 2008 do roku 2011 působil jako děkan pro vzdělávání a ředitel Institutu pro výuku a pedagogický výzkum ve zdravotnických vědách na Fakultě zdravotnictví Witten/Herdecke University, Německo.Martin získal vysokoškolské a lékařské vzdělání v Hamburku a ve Freiburgu v Německu. Absolvoval postgraduální studium v Royal Free Hospital, Londýn, Velká Británie, Kantonsspital, Lucerne, Švýcarsko, a Dartmouth Medical Center, Lebanon (NH), USA. Získal titul Master of Medical Education (MME) na univerzitě v Bernu ve Švýcarsku. Od roku 2004 je spoluředitelem německého programu National Master of Medical Education (MME). Jeho současným klíčovým projektem je „Podpora diagnostické kompetence u studentů medicíny“.
Jeho přednáška se bude věnovat profesnímu rozvoji ve vzdělávání budoucích lékařů.
O rozvoji pedagogických kompetencí vyučujících na Univerzitě Karlově bude také hovořit hned v úvodu konference rektorka UK Prof. Milena Králíčková, která podporuje rozvoj pedagogických a didaktických schopností nejen u začínajících vyučujících na všech fakultách UK. Zahraniční zkušenost s rozvojem pedagogických kompetencí přinese ze stáže na University of Maryland MUDr. Anna Malečková LF UK v Plzni.
Obecný model pro vysoké školství představí PhDr. Tomáš Fliegl z NAÚ, který formuloval v roce 2023 priority pro rozvoj kvality výuky na vysokých školách. Postupně vyvstala rovněž potřeba deklarovat obecné principy kvalitního vzdělávání na vysokých školách, na které by další snahy o reformy měly navazovat. Obecný pedagogický model pro vysoké školy vymezuje klíčové aktivity na straně vyučujících a studujících v průběhu vzdělávacího procesu, které jsou důležité pro dosažení vysoké kvality. Cílem Obecného pedagogického modelu oficiálně přijatého na národní úrovni je formulování všeobecně přijímaného pojetí kvality vysokoškolského vzdělávání, které není postaveno pouze na tradičních předpokladech vědecké kvalifikace vyučujících, ale právě na samotném procesu vzdělávání.
Budeme diskutovat nad rozvojem klinických kompetencí studentů medicíny a potenciálem pro jejich další rozvoj (Doc. Eva Klásková, UPOL), definováním kompetencí a znalostí absolventů (MUDr. Martin Vejražka, 1. LF UK) a otázkou, zda jsou dostatečně studenti připraveni v oblasti praktických dovedností (MUDr. Martin Palička, FN Ostrava).
V průběhu studia se studenti zapojují i do péče o pacienty, což s sebou přináší právní důsledky, jež se týkají mimo jiné i práv a povinností vůči pacientům, ale též poskytovatelům zdravotních služeb. Příspěvek JUDr. Lucie Široké se zaměří na aspekty, které jsou spojeny s praktickým vzděláváním studentů medicíny.
Významnou součástí vzdělávání na lékařských fakultách je vzdělávání studentů anglického kurikula. Otázkám a výzvám se bude věnovat hned několik témat: jak je zajištěna zdravotní péče zahraničních studentů na 3. LF UK (MUDr. David Marx, 3. LF UK), zda rozumíme potřebám zahraničních studentů a jak je můžeme lépe vzdělávat (Mgr. Dita Macháčková, LF UK v Plzni). Moderní výuku lékařské češtiny představí Mgr. Iveta Čermáková z 3.LF UK. A jak studium v zahraničí vnímá sám student nám přijde sdělit studentka 5. ročníku zahraničního kurikula. Pozvali jsme i studenta z českého kurikula, který sdělí svoji reflexi na konci studia a student z LF v Košicích se podělí o zkušenost s různými způsoby získávání zpětné vazby. S databází propracovaných kazuistik pro výuku lékařské biochemie nás seznámí Doc. Anna Birková z LF v Košicích. V dnešní době nemůže chybět téma umělé inteligence. Testováním a hodnocením s podporou AI nás určitě obohatí RNDr. Čestmír Štuka z 1. LF UK.
Kontaktní osoba:
Ing. Marta Reichlová
Manažer PR
3. lékařská fakulta UK
Ruská 87, 100 00 Praha 10
tel.: +420 267 102 440
e-mail:
Tisková zpráva ke stažení Další informace o konferenci
3. lékařská fakulta
Univerzita Karlova
Ruská 87, 100 00 Praha 10
tel.: +420 267 102 111
IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208
Další kontakty a bankovní spojení