Souvisí umění a duševní nemoc? Jaký je vztah mezi strukturou mozku a myslí? Co o lidském „já“ říká magnetická rezonance? Alkohol v české společnosti a rizika závislostí, stigma v oblasti duševního zdraví nebo léčebný potenciál psychedelik. To jsou některá z témat Laboratoře mysli, cyklu 8 přednášek předních odborníků Národního ústavu duševního zdraví, který pro veřejnost připravili ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Posláním cyklu je přiblížit veřejnosti pokrok ve vědách o duši.
Umění, vědomí vlastního Já i psychedelika
Problematika duševního zdraví je i s ohledem na chystanou reformu psychiatrické péče vysoce aktuální. Podle statistik v současné době přibývá duševních onemocnění. Přibližně každý čtvrtý člověk se dostane do kontaktu s psychiatrií. „Chceme veřejnosti předestřít pestrou paletu témat navázaných na současný stav poznání v psychologii a psychiatrii. Nastínit, co vlastně je duševní zdraví a co nemoc, kam se ubírá současná věda o duši, jaký je vztah mezi mozkem a psychikou, co to vlastně je „já“ nebo ryze prakticky reflektovat, jak vlastně odolat každodennímu tlaku a nezbláznit se,“ popisuje Jiří Pasz z Národního ústavu duševního zdraví.
O přednášky pořádané Národním ústavem duševního zdraví je zpravidla velký zájem, série přednášek je proto rozdělena hned do několika měsíců. Cyklus začíná 10. ledna v 19:00 ve velkém sále Městské knihovny v Praze (Mariánské náměstí) přednáškou ředitele Národního ústavu duševního zdraví Prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc. s názvem Souvisí umění a duševní nemoc? „Mnoho slavných skladatelů vykazovalo v oblasti chování a prožívání poruchy, jež by dnes spadaly do kategorie duševních onemocnění a mohly souviset i s jejich tvorbou. V přednášce budou i s hudebními ukázkami z psychiatrického hlediska přiblíženy osudy skladatelů jako byl Bedřich Smetana, W. A. Mozart, Gustav Mahler, Robert Schumann nebo Fryderyk Chopin,“ přibližuje profesor Höschl.