Medicína budoucnosti 3. lékařské fakulty UK na celostátním festivalu Týden vědy a techniky
Interaktivní a multimediální expozice 3. lékařské fakulty UK v rámci Týdne vědy a techniky se uskuteční v budově Akademie věd (Praha 1, Národní třída 3) ve dnech 6. a 7. listopadu 2015. Pro letošní ročník si fakulta vybrala prezentaci pěti oborů, dvou teoretických, anatomie a výživy, a tří klinických, plastické chirurgie, dentální hygieny a ošetřovatelství.
Návštěvníci expozice s pomocí studentů 3. LF UK a plyšových medvídků proniknou do světa chirurgického šití, podívají se zubařskému fantomovi až na kořeny zubů a ošetří pacienta Pepu. Ti odvážnější se zváží na váze na měření tuků a vyfotí se s kostrou. Milovníci vizuální techniky si vyzkoušejí bezdotykovou 3D obrazovku s výukovým programem Corinth Classroom a shlédnou filmy s lékařskou tématikou.
„Těší nás, že stejně jako v loňském roce můžeme veřejnosti ukázat na festivalu Týdne vědy a techniky pět oborů vyučovaných na naší fakultě. Návštěvníkům představíme současnost těchto oborů a společně si zafantazírujeme, jaká budoucnost je asi čeká,“ říká proděkanka 3. LF UK, prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D., a dodává: „Věřím, že naše interaktivní expozice a přednášky přinesou návštěvníkům nejen poučení a bližší seznámení se s náročnou, ale krásnou zdravotnickou profesí, ale také dobrou zábavu a pro někoho možná i inspiraci pro volbu budoucího povolání.“
Anatomie
MUDr. Jana Mrzílková, Ph.D, odborná asistentka Ústavu anatomie 3. LF UK, vidí budoucnost anatomie ruku v ruce s rozvojem zobrazovacích metod. Jak říká, díky snímání struktur živého lidského těla a vytvoření trojrozměrných zobrazení může být anatomie využívána k simulacím pro trenažéry v nácviku operací a dalších invazivních výkonů na pacientech.
Plastická chirurgie
V oblasti plastické chirurgie budoucnost spočívá právě v rozvoji možností mikrochirurgických operací. „Předpokládáme výrazný nárůst preventivních operací u žen s nálezem pozitivity BRCA genu, který determinuje rakovinu prsů, samozřejmě s okamžitou rekonstrukcí prsů,“ popisuje MUDr. Svatopluk Svoboda, odborný asistent Kliniky plastické chirurgie 3. LF UK a FNKV.
Výživa
Budoucnost výzkumu na poli výživy patří nepochybně nutrigenomice – oboru, který zkoumá působení jednotlivých složek potravy na lidské geny. „V současné době jsou již známé některé geny či kombinace genů, které zvyšují riziko vzniku určitých onemocnění u daného jedince: například při vysokém příjmu soli se u osob s genotypem AA výrazně zvyšuje krevní tlak,“ informuje Mgr. Dana Hrnčířová, Ph.D., odborná asistentka Ústavu výživy 3. LF UK.
Ošetřovatelství
PhDr. Hana Svobodová, přednostkaÚstavu ošetřovatelství 3. LF UK, je přesvědčena, že v blízké budoucnosti poroste poptávka po oboru zdravotní sestra. „Stárnoucí společnost si bude sestry více hýčkat,“ říká.
Dentální hygiena
V posledních letech zažívá výrazný boom také obor dentální hygiena, který vznikl už na počátku 20. století v Americe. „Česká republika se ke stomatologicky vyspělým zemím zařadila v roce 1996, kdy vytvořila novou profesi dentální hygienistka. Dnes je neoddělitelnou součástí moderní stomatologie, a proto má před sebou skvělou budoucnost,“ vysvětluje Mgr. Petra Křížová, DiS., odborná asistentka Stomatologické kliniky 3. LF UK a FNKV.
Součástí expozic budou i přednášky předních odborníků – hematologa, profesora MUDr. Tomáše Kozáka, Ph.D., a nejcitovanějšího českého lékaře, kardiologa, profesora MUDr. Petra Widimského, DrSc., FESC., FACC.
15. ročník akce Týden vědy a techniky, festivalu přednášek, výstav, dnů otevřených dveří a interaktivních prezentací se koná na 50 místech České republiky. Univerzita Karlova je hlavním partnerem letošního ročníku.