16. května 2020
Lasery jsou s námi už 60 let
Praha, 16. května 2020
Dnes uplynulo právě 60 let ode dne, kdy v pondělí 16. května 1960 americký fyzik a inženýr Theodore Harold Maiman představil svůj rubínový laser, který byl prvním fungujícím laserem na světě. Ten se začal prakticky okamžitě používat v očním lékařství při operaci sítnice a v kožní medicíně při odstraňování pigmentových skvrn. Československo se stalo po USA a Sovětském svazu další zemí, která postavila vlastní laser.
„Dnes si bez laserů neumíme svět představit. V medicíně mají také nezastupitelné místo v řadě oborů tam, kde nelze nebo není vhodné použít skalpel. Ve FNKV využívá šetrného efektu laserů 9 klinických pracovišť,“ řekl prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Gynekologům pomáhají při operacích zevního genitálu. Chirurgové jimi léčí řitní trhliny nebo zprůchodňují střeva při nádorových onemocněních. Další důležitou indikací jsou oční operace při odstraňování refrakčních vad nebo změn na oční sítnici. Na ORL klinice se s nimi setkáme při odstraňování chrápání u apnoického syndromu, operacích nádorů hrtanu, sluchového nervu nebo otosklerózy. V popáleninové medicíně pomáhá při hojení jizev, v rehabilitaci pro místní stimulaci biologické tkáně, při svalových a kloubních bolestech nebo svalových spasmech. Zajímavé uplatnění laseru je v laboratořích k třídění buněk zejména při vyšetření krevního obrazu, diferenciálního rozpočtu bílých krvinek, buněčné imunity nebo moči. Široké uplatnění laserů je v dermatovenerologii počínaje odstraněním rozšířených žilek až po odstraňování nehtových mykóz. Stomatologové jimi operují měkké tkáně, vhodné jsou například na leukoplakie, hemangiomy nebo při zánětech po zubních implantátech.
Tisková zpráva ke stažení