Pandemie COVID - 19 představuje výzvu pro současnou medicínu, neboť relativně vysoké procento pacientů prodělá závažný průběh infekce, a proto potřebuje intenzivní péči včetně umělé plicní ventilace. V současnosti bohužel stále neexistuje léčba ověřená podle pravidel medicíny založené na důkazech, a proto jsou lékaři nuceni podávat léčiva, jejichž účinnost a bezpečnost není v této indikaci prověřena. Takovými léky jsou i hydroxychlorochin (v ČR pod komerčním názvem Plaquenil) a azitromycin (Azitrox). Získání věrohodných informací o bezpečnosti a účinnosti je možné pouze pomocí multicentrické randomizované kontrolované studie, kdy se za přísné monitorace pacienti rozdělí do skupin léčených zkoumanými preparáty nebo placeba (identicky vypadající neúčinná substance) a výsledky se pak porovnají. Pro nábor dostatečného počtu pacientů a možnosti zobecnění výsledků se studie musí provádět ve více centrech. Do námi organizované studie zvané AZIQUINE-ICU se zapojí 9 center v České republice. Protože je studie financována jen z dobrovolných darů (a ve schvalování je příspěvek Technologické agentury ČR), dobrovolnická práce studentů medicíny je pro úspěch studie naprosto klíčová.
„Dobrovolníci z řad studentů 3. LF UK se podíleli na organizaci studie, crowdfundingové kampani přes k tomu založený nadační fond Donatio intensivistam, ale zejména je jejich role klíčová v praktickém provádění studie,“ řekl koordinátor studie a přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace 3. LF UK a FNKV doc. MUDr. František Duška, PhD.
Ve spolupracujících nemocnicích v Praze, Brně, Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem a Liberci budou medici v roli studijních sester – tzn. pomáhat s vyhledáváním pacientů vhodných pro zařazení do studie, ale zejména se sběrem a záznamem dat do centrální studijní databáze. Celkem počítáme se zapojením zhruba 40 studentů, kteří mohou získat cenné zkušenosti v oblasti vědy, klinického výzkumu a intenzivní péče.