Archiv aktualit

18. února 2016

FameLab 2016 – bavme se vědou!

Mezinárodní soutěž FameLab v České republice vstupuje do 6. ročníku! Zájemci mohou své přihlášky posílat do 28. února 2016.

Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po světě. V letošním roce se zúčastní 30 zemí ze čtyř kontinentů.

V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR profesora Jiřího Drahoše, za podpory Nadačního fondu Neuron, Českých center a Nadace Tomáše Bati. Organizaci zajišťuje British Council ve spolupráci s Občanským sdružením Adeto.

FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.

Přihlášky mohou podávat studenti a vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 28. února 2016. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na webu British Council a http://www.famelabcz.com.

Jak soutěž probíhá?

Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti, zajímavé a případně i zábavné. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Vliv na volbu postupujících mají i hlasy publika. Vítěz/ka národního finále bude reprezentovat Českou republiku v Anglii, kde předvede své vystoupení v angličtině. Letošní mezinárodní finále se bude konat ve druhém červnovém týdnu opět jako součást prestižní akce zaměřené na popularizaci vědy nazvané Cheltenham Science Festival (www.cheltenhamfestivals.com/science/).

Časový plán

• Březen 2016 - oblastní kola (v Praze 5. 3. 2016 a ve Zlíně 19. 3. 2016)

• Duben 2016 - dvoudenní školení (tzv. MasterClass 8. – 10. 4. 2016) pro deset vybraných finalistů vedené anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii

• Květen 2016 - národní finále (8. 5. 2016)

• Červen 2016 - vítěz národního finále bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním klání soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu (7. - 12. 6. 2016)

Co o soutěži řekli finalisté v anonymním dotazníku

„Famelab mě nakonec překvapil hlavně tím, jak mě bavil! Nejen má vlastní vystoupení, ale hlavně příspěvky ostatních soutěžících. Některé nápady byly prostě úžasné. I proto se těším na příští ročník!“

„Jsem moc rád, že soutěž FameLab dorazila do Čech - moje počáteční nedůvěra plynoucí z představy vědeckého fastfoodu se brzy rozplynula – FameLab má opravdu velmi chytře postavený program s výraznou vzdělávací složkou pro účastníky. No a fakt, že jsem postoupil až do mezinárodního finále a získal cenu mezinárodního publika, je pro mne opravdu zavazující. Ocenil jsem, že jsem měl šanci vidět, jak se věda popularizuje jinde, a zároveň jsem rád, že jsem přispěl k pozitivnímu obrazu české vědy v zahraničí.“

„FameLab je skvělá věc, díky které jsem měla možnost potkat úžasné lidi. Přinesla mi mnohem více, než jsem očekávala – například další nabídky spolupráce při popularizaci. Jsem moc ráda, že jsem se do soutěže přihlásila a všem ji doporučuji.“

„I když přemýšlím o nějaké prospěšné konstruktivní kritice nebo o nápadu ke zlepšení, opravdu mě nic nenapadá. Nad organizací smekám!”

„Nečekala jsem, že se dozvím tak mnoho o jiných oborech – FameLab určitě napomáhá přenosu informací mezi vědci a neodbornou veřejností, ale také mezi vědci samotnými. Jednotlivé obory se v běžném životě totiž vzájemně nedostatečně stýkají. Každá specializace má svou odbornou řeč, kterou ostatní – vědci i nevědci - potřebují přeložit do normální češtiny“.

„Nejpřínosnější bylo školení MasterClass, které bylo naprosto precizní ze stránky odborné i organizační. FameLab byla obrovská zkušenost a zážitek. S odstupem času na to strašně rád vzpomínám.“

„FameLab je jedinečná příležitost potkat vědce z ostatních oborů. Navíc je pro samotné vystoupení nutné nahlížet na svoji problematiku z více možných úhlů, aby to i neodborné publikum pochopilo nebo aby to oborné alespoň trochu pobavilo - ne všechno, co chápu já, musí chápat i ostatní stejným způsobem.“

„Soutěž mi přinesla nový pohled na můj projekt, setkání se zajímavými lidmi, zkušenost s mikrofony a kamerou a údiv nad tím, co se dá stihnout za tři minuty.“

„Soutěž FameLab mi dala možnost vyzkoušet si mluvit před širokým publikem a nutnost

vybrat ze své práce TO nejzajímavější na tří minutové povídání, což vedlo ke značnému utříbení mých myšlenek. MasterClass mě výrazně posunul v rétorických schopnostech.“

„Soutěž mi dodala sebevědomí. Moc děkuju "panu Láskovi" za úžasné školení a všem organizátorům, že to tak pěkně všechno připravili a zařídili. Poznala jsem spoustu nových kamarádů - vrstevníků "vědců". Celkově pro mě byla účast v soutěži velká zkušenost a budu ji doporučovat všem kolegům, aby se v dalších ročnících do soutěže přihlásili.“

Poslední změna: 21. únor 2018 15:36