• Média

Tiskové zprávy a vyjádření

11. srpna 2017

Výuka fyzioterapie může v Karlových Varech začít příští rok

Několikaleté přípravy rozšíření výuky oboru Fyzioterapie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy do Karlových Varů byly úspěšně završeny. Kvůli harmonogramu akademického roku ale může výuka začít až v příštím akademickém roce.

Rozšíření výuky do Karlových Varů bylo schváleno Akademickým senátem 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dne 9. května 2017. Zdánlivě mu tedy nic nebrání. Ovšem informace o tom, že bude možné studovat i v Karlových Varech, se nemohla uchazečům dostat včas. Přihlášky ke studiu se podávají do konce února.

„I když už teď jsme personálně, technicky i finančně připraveni výuku zajistit, možnost studia v Karlových Varech dostanou uchazeči v příštím akademickém roce. Už při podávání přihlášky budou totiž vědět, že taková možnost je,“ říká městský koordinátor projektu veřejné vysoké školy v Karlových Varech (VVŠKV) Jan Klíma.

Koordinátorka projektu za 3. lékařskou fakultu, doc. PhDr. Kamila Řasová, Ph.D., dodává: „Ten půlrok do podávání přihlášek určitě intenzivně využijeme. Musíme zajistit koordinaci garantů a vyučujících jednotlivých předmětů, budeme mít čas doladit spoustu detailů, zdánlivě maličkostí, ale pro výuku mohou být zásadní.“

Jak dále uvedla, o studium oboru Fyzioterapie na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy (vyučuje se od roku 1992) je každoročně velký zájem a počet zájemců mnohonásobně převyšuje kapacity. Proto fakulta možnost rozšíření výuky do Karlových Varů vítá, i díky vysoké úrovni zdejší lázeňské péče a možnostem praxe. Fyzioterapie je považována za obor 21. století, mimo jiné proto, že dokáže léčit obtíže, které trápí 95% dnešní populace.

Primátor Petr Kulhánek rozšíření výuky kvituje: „Léta usilujeme o to, aby v Karlových Varech bylo umožněno denní studium veřejné vysoké školy v oboru souvisejícím s lázeňstvím. Město i kraj pro to nabízí ideální podmínky, nejen pro praxe, ale i možnost budoucího zaměstnání. Mluví o tom už celé generace místních a regionálních politiků. Jestli výuka začne už příští rok, a jestli bude ve spolupráci s 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, je to rozhodně historicky nejlepší výsledek, kterého kdy Karlovy Vary dosáhly.“

Předzvěstí budoucího symbolického vstupu Univerzity Karlovy do Karlových Varů je i letošní soutěž studentů ve videomappingu, která bude součástí festivalu světelných instalací VARY°září. Soutěžit se bude hned v pátek 1. září a záštitu nad soutěží převzal rektor Univerzity Karlovy prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA.

Město i univerzita v loňském roce slavily 700. let od narození Karla IV., svého zakladatele, ale výročí si připomenou i v příštím roce, konkrétně 670 let od založení Univerzity Karlovy a 660 let od vzniku Karlových Varů. (Na rozdíl od Univerzity není rok založení města historicky doložen. Už od roku 1858 však Karlovy Vary slaví svá výročí s odkazem na letopočet 1358.)

Jan Kopál 11. 8. 2017

Tiskový mluvčí | Magistrát města Karlovy Vary | Moskevská 21, 361 20