Věda a výzkum

3. prosince 2014

Letošní cenu Česká hlava získal MUDr. Ondřej Gojiš, Ph.D.

MUDr. Ondřej Gojiš, Ph.D.
Ocenění Česká hlava pro vědeckou a technickou inteligenci jsou udělována ve spolupráci státu, akademické sféry a soukromých firem. Organizátoři usilují o to, aby se jejich projekt zapsal do povědomí veřejnosti jako „česká Nobelova cena“.

Oceněný MUDr. Ondřej Gojiš, Ph.D. pracuje jako lékař na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Kromě toho se věnuje výzkumu karcinomu prsu, díky kterému vyhrál společné 1. místo Ceny Skupiny ČEZ. Ve své vědecké práci se zabýval možností ovlivnění biologického chování konkrétního typu karcinomu.

Karcinom prsu patří k nejčastěji se vyskytujícím zhoubným nádorům v „západním světě.“ Každý rok na tuto diagnózu celosvětově zemře téměř 500 000 lidí. Přibližně 60% karcinomů prsu jsou „estrogen positivní,“ což znamená, že jsme schopni alespoň částečně ovlivnit jejich biologické chování pomocí tzv. hormonální terapie. Bohužel asi 10% pacientů na tuto terapii nereaguje.

„Existuje velká rodina proteinů ovlivňujících funkci a regulační mechanismy nádorových buněk v metastatických procesech. Cílem mého výzkumu bylo objasnit, do jaké míry se tyto konkrétní proteiny podílí na rezistenci na hormonální terapii estrogen positivních nádorů a do jaké míry mohou ovlivňovat agresivní chování karcinomu prsu,“ říká MUDr. Gojiš.

Karcinom mléčné žlázy MUDr. Gojiš zkoumá na Ústavu patologie 3. Lékařské fakulty UK. Spolupracuje také s Gynekologickou a Onkologickou klinikou Imperial College London. Z výsledků výzkumu vyplynuly mj. poznatky, které se dají využít k predikci rizika opětovného objevení onemocnění u již léčených pacientek (s adjuvantní chemoterapií). Tyto výsledky, které by v budoucnosti mohly ovlivňovat charakter hormonální terapie v gynekologických nádorech, jsou využívány i ve výzkumných projektech University of Cambridge. MUDr. Gojiš byl za svoji práci oceněn cenou Evropské onkologické společnosti a Evropské onko-chirurgické společnosti.

Poslední změna: 17. květen 2021 12:06