• Média
  • Aktivity pracovníků 3. LF v masmédiích

Aktivity pracovníků 3. LF v masmédiích

RSS kanál

14. února 2017

Hrozba jménem diabetes

Jan Gojda

Centrum pro výzkum diabetu, metabolismu a výživy, 3. LF UK

 

Zdroj: ČT Studio 6, 1:38:00, redaktorka: Petra Krmelová


13. února 2017

Atopickým ekzémem trpí už dva miliony Čechů

…atopického ekzému je to, že se lidé dnes mnohem víc myjí než před sto lety,“ poznamenává Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Přílišným mytím se totiž člověk zbavuje kůži prospěšných bakterií, které tělo…

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Titulní strana, strana 1, autor: Iva Bezděková


3. února 2017

Šediny vpřed

Zatímco muž je „interesantně prošedivělý“, žena je „šedivá myš“. proč měříme ženám a mužům dvojím metrem? A proč v českých ulicích chybí šedé krásky? „Je to proces, kdy se snižuje tvorba pigmentu melaninu. Do vlasových stvolů se také dostává víc vzduchu, jsou poréznější – a právě to dělá tu šedou barvu,“ vysvětluje přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV Petr Arenberger, jehož specializací je trichologie, tedy nauka o vlasech.

 

Zdroj: Pátek Lidových novin, rubrika Téma, strana 12, autor: Lucie Zídková


2. února 2017

Váhání nad krémem

„Krém volíme podle typu pleti,“ radí dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV. „Přes den je lepší používat hydratační krémy nebo emulze, na noc sáhneme raději po mastnějších, takzvaných výživných krémech.

 

Zdroj: Moje zdraví, rubrika Zdraví & krása - Péče na míru, strana 68, autor: Jana Nová


1. února 2017

Umřít, ale důstojně

O důstojném umírání se v česku dosud mluvilo hlavně v souvislosti s hospici. Mnohem více lidí však poslední chvíle života stráví na nemocniční posteli. Samy špitály už proto začaly v péči o umírající školit personál a zřizovat speciální lůžka.

Dnes už to není tak úplně pravda, i když je paliativní péče na lékařských fakultách stále spíše okrajovou záležitostí. Martin Loučka vyučuje paliativní péči na 3. LF UK v Praze.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, rubrika Panorama, strana 12, autor: Markéta Šrajbrová


31. ledna 2017

Laboratoř mysli - co zkoumá současná psychologie a psychiatrie?

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) pořádá mnoho akcí týkajících se nejen psychických onemocnění, ale i psychologického bádání obecně. Cyklus odstartoval 10. ledna přednáškou ředitele NUDZ, profesora Cyrila Höschla, o vztahu psychopatologie a umění a 19. ledna mluvil profesor Jiří Horáček, výzkumný pracovník v NUDZ a pedagog na 3. LF, o struktuře mozku a architektonice mysli.

 

Zdroj: Psychologie dnes, rubrika 3x tip, strana 50


30. ledna 2017

Současný pohled na léčbu roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému s autoimunitními rysy. Je nečastější neurologickou příčinou invalidity v mladém věku. Prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., přednostka Neurologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika Příloha - ZN plus – téma, strana 6, autor: prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc.


28. ledna 2017

Už vím, jak buší srdíčko, říká osmiletá "lékařka“

Vysoké školy si vychovávají na dětských univerzitách adepty už od základní školy. Johanka se sklání nad zkumavkou s papírkem v ruce. Za chvíli díky němu zjistí, jestli moč ve zkumavce obsahuje cukr. To by znamenalo, že pacient trpí cukrovkou. Na tom, co se v časném odpoledni odehrává v laboratoři Biochemického ústavu 3. LF UK, která sídlí hned vedle Vinohradské nemocnice, není nic neobvyklého. Tedy až na jednu věc. Johance je osm a na experimentu pracuje s dalšími dvěma dívkami, které také chodí teprve na první stupeň základní školy.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Z domova, strana 5, autor: Radka Hrdinová


26. ledna 2017

Mladé rodiny přitahuje Hvězda

Kolej na Břevnově pomáhá zajistit bydlení studujícím párům s dětmi. Zn. Levně a důstojně. Na rozdíl od zastaralého vybavení pokojů a společných koupelen pro ostatní studenty už totiž zrekonstruovaná manželská kolej nepřipomíná doby dávno minulé. „V novém bytě bydlíme rok a půl a naštěstí se někdo prudce zamyslel a máme tady vše, co potřebujeme,“ popisuje Adéla Říhová, studentka imunologie na 3. LF UK.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Praha, strana 19, autor: Kateřina Havlická


25. ledna 2017

Emergentní ošetřovatelství

Cílem článku je přiblížit čtenáři problematiku ošetřování pacientů s akutním postižením zdraví na úseku nemocniční neodkladné péče. V první části článku autoři popisují vznik a vývoj emergentního ošetřovatelství ve Spojených státech amerických (USA) a srovnávají současnou situaci v České republice. Ve druhé části článku autoři sdělují své zkušenosti s výukou emergentního ošetřovatelství a reflexi studentů oboru ošetřovatelství s tímto novým aplikovaným oborem ošetřovatelství. V současné době neexistuje v ČR vzdělávací program orientující se na emergentní ošetřovatelství. To byl také jeden z důvodů zahájení spolupráce mezi ÚVN v Praze a Ústavem ošetřovatelství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy na výuce povinně volitelného předmětu Emergentní ošetřovatelství.

 

Zdroj: Florence, rubrika Pro školy, strana 42, autor: Petr Karmazín, B. Sc., MBA, Mgr. Renata Vytejčková


20. ledna 2017

Smrt není lék

Žijeme ve světě plném věčně mladých, krásných, výkonných a cílevědomých lidských bytostí. Bolest na facebookovou zeď nepatří. Kazí image. Jenže ať se jí vyhýbáme sebevíc, jednou si nás stejně najde, a my jsme pak bezradní. Nedokážeme se s ní vypořádat, pochopit ji. Natož přijmout. V Nizozemsku a Belgii vám v takovou chvíli můžou pomoct zemřít. Stačí podepsat papíry, lehnout si a bolest je vyřešena jednou provždy. Marek Orko Vácha si naopak myslí, že legalizace eutanazie, o které se vloni znovu diskutovalo i u nás, neřeší vůbec nic. „Pokud sám sebe respektuji, jsem schopný přijmout, že i utrpení může mít pro člověka význam,“ říká katolický kněz, přírodovědec, pedagog a spisovatel.

 

Zdroj: FINMAG, rubrika Rozhovor, strana 42, autor: Martin Vlnas


19. ledna 2017

Práce ve zdravotnictví nabízí sestrám jistotu

Dbáme na to, abychom u nás měli hodně kvalitních mentorek a abychom dosáhli toho, že studenti, kteří jsou tady na praxi, budou chtít v naší nemocnici pracovat. Jednou z mých současných priorit je soustředit se na to, aby u nás byli studenti spokojeni. Dohodli jsme se s 3. lékařskou fakultou UK, že jedna skupina studentů bude přímo v naší nemocnici, že se tak zapojíme i do teoretické výuky ošetřovatelských postupů a že se jim budeme individuálně věnovat na všech našich pracovištích. Uvádí Mgr. Lenka Gutová.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika Sestra, strana 24, autor: Markéta Mikšová


14. ledna 2017

Smrt může být důstojná, v nemocnicích to často nejde, nemusíme umírat v bolestech, říká psycholog

Umírajícím umí pomáhat hospice, v nemocnicích péče pokulhává, o smrti se tam mluví s pacientem na chodbě nebo před ostatními lidmi, říká vedoucí Centra paliativní péče Martin Loučka. Komplikovaný je podle něj už jenom fakt, vysvětlit lékařům v nemocnici, k čemu může být paliativní tým prospěšný. Zdůrazňuje, že umírajícímu je důležité dát najevo, že ho neházíme přes palubu, ale že jsme tady pro něj a budeme s ním až do konce.

 

Zdroj: Aktuálně.TV


30. prosince 2016

Nejlepší nemocnice 2016

Stále je co zdokonalovat. Chceme jít zase o kus dál - znamená to investovat do přístrojového vybavení, rozšiřovat portfolio péče, podporovat vzdělávání našich zdravotníků. To, co připravujeme, nepovažuji za trumfy, ale za přirozený rozvoj služeb a péče. Na rok 2017 například plánujeme zahájit projekt společný s 3. LF UK zaměřený na etické poradenství, dalším projektem se zaměříme na otestování kvality komunikace našich zdravotníků v ambulantní péči, významnou pozornost budeme věnovat rozvoji v poskytování paliativní péče.

 

Zdroj: Hospital in, rubrika In Hospital, strana 24


30. prosince 2016

Úskalí diagnostiky svalových chorob

30. český a slovenský neurologický sjezd.

Nepřetržitý rozvoj a zpřesňování diagnostických metod v oblasti svalových onemocnění mohou vyvolávat dojem, že doba klinické medicíny pomalu končí a diagnostiku pacientů za lékaře vyřeší všemocné a neomylné přístroje.

 

Diagnostika některých chorob, třeba vakuolárních myopatií, je naopak obtížná a lékaři mohou narazit na četná úskalí. A to nejen při výskytu komorbidit, jež klasifikaci významně komplikují. Prof. MUDr. Josef Zámečník, Ph. D., z Ústavu patologie a molekulární medicíny 3. LF UK a FN Motol v Praze upozornil, že například u adultní formy Pompeho nemoci ani negativní biopsie nedokáže vyloučit, že pacient touto chorobou netrpí.

 

Zdroj: AM Review, rubrika Kongresová review, strana 10, autor: kab


28. prosince 2016

Chřipka za železnou oponou

Ve vyspělých zemích mírného podnebného pásu je chřipka jediná virová infekce způsobující každoroční epidemie. Onemocnění je provázeno komplikacemi, především u starších pacientů a malých dětí, včetně řady úmrtí. Očkování proti chřipce snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku a též snižuje riziko úmrtí.

 

Zdroj: Practicus, rubrika Odborný článek, strana 12, Autor: MUDr. Jan Kynčl, Ph. D. Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, SZÚ, Praha, Ústav epidemiologie 3. LF UK, Praha, MUDr. Martina Havlíčková, CSc. Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění, Státní zdravotní ústav, Praha


22. prosince 2016

JULIE ŠVECOVÁ neslyší, přesto je několikanásobnou mistryní ve vzpírání

Julie Švecová (32) začala v devíti letech ztrácet sluch. Dnes má sice naslouchátko, ale i tak jí to moc platné není. Jenže odezírat ze rtů stále ještě úplně nezvládá. Nikdo jí nedokázal nikdy odpovědět na otázku, proč má poškozený sluch. Julie se ale svému osudu vzepřela, i když si nemohla splnit mnoho snů; třeba pracovat ve výzkumu a najít lék na rakovinu. Nový smysl života našla i ve vzpírání, dokonce se v tomto sportu může pyšnit tituly mistryně republiky.

Z gymnázia zamířila Julie na 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Na ní srdnatě bojovala se svým handicapem dva roky.

 

Zdroj: NEW express, rubrika Sport, strana 30, autor: Petr Podroužek


21. prosince 2016

Vánoce a dětské úrazy

Rozhovor - prof. MUDr. Petr HAVRÁNEK, přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice

 

Zdroj: ČRo Dvojka, 21. 12. 2016 v 10:04, pořad: Poradna


20. prosince 2016

Tradiční lednové kolokvium PragueONCO 2017 s českou, evropskou i zámořskou účastí

Stále košatější program multidisciplinárního setkání s onkologickou tematikou bude možné absolvovat v rámci 8. ročníku mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se uskuteční ve dnech 25. – 27. ledna 2017 v hotelu Clarion v Praze 9. Konferenci pořádá Onkologická klinika 1. LF UK a VFN ve spolupráci s 2. a 3. LF UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, strana 1, autor: doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.


19. prosince 2016

Co můžeme udělat pro pacienty s celiakií?

V poslední době se značná pozornost věnuje rovněž neceliakální glutenové senzitivitě (NCGS). O problému informovala MUDr. Iva Hoffmanová, Ph. D., jejímž působištěm je 2. interní klinika 3. LF UK a FNKV. Zmiňovaný jev je syndromem s gastrointestinální a mimostřední symptomatologií a vyskytuje se především u dospělých pacientů.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Medicína, strana 42, autor: MUDr. Andrea Skálová


14. prosince 2016

Péče o dutinu ústní dětí do jednoho roku

Předcházení vzniku zubního kazu je důležité nejen u těhotné ženy, ale také u jejího dítěte. Významná je primární prevence zubního kazu, s kterou je nutné začít již v těhotenství, tedy v době, kdy vznik zubního kazu u dítěte ještě nehrozí.

 

Zdroj: Florence, rubrika: Pediatrie, strana 15, autor: Mgr. Petra Křížová, DiS. Stomatologická klinika 3. LF UK a FNKV


9. prosince 2016

Nová kůže pro popálené

23. března. Tým vědců ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a jejich kolegů z Curyšské univerzity informoval, že na dvaceti pacientech úspěšně vyzkoušel v laboratoři vytvořenou kůži, na jejímž vývoji se podílí. Z malého vzorku pokožky pacienta ji vědci kultivovali dva až čtyři týdny. Výsledná podoba na popáleném místě téměř není rozpoznat.

 

Zdroj: Pátek Lidových novin, rubrika: Věda, strana 42, autor: Josef Tuček


6. prosince 2016

Warfarin jako pilíř antikoagulační léčby

…jde stále o velmi dobrý lék, bez něhož se v praxi neobejdeme,“ uvedl své sdělení profesor MUDr. Jan Bultas, CSc., přednosta Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a pokračoval: „Když se podíváme, jaká je frekvence jeho preskripce, ...

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Sešit B, strana 11, autor: haš


5. prosince 2016

Ukrajinci, vítejte

Mělo by jít o desítky sester ročně. Sedmnáct už jich má na Ukrajině připravených Česká asociace sester spolu se 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Aktuálně probíhá nostrifikace a ministerstvo zahraničí je nachystáno sestrám udělit.

 

Zdroj: Euro, rubrika: Report - Trh práce, strana 32, autor: Petr Weikert


4. prosince 2016

Český medik založil kliniku pro umírající v Ugandě. Bolest a smrt tam vnímají jako výzvu

Malý studoval molekulární a experimentální biologii na Ostravské univerzitě v Ostravě, nyní bude končit studia na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. "Na ARU už pracovat nechci, potřebuji změnu. Uvažuji o praktickém lékařství či o interně.“

 

Zdroj: aktualne.cz, rubrika: Domácí, autor: Markéta Hronová


2. prosince 2016

Lupénka může zkrátit život až o pět let

…odpuzují okolí a mnohdy vyřazují postiženého pacienta z kolektivu,“ řekl Právu profesor Petr Arenberger, přednosta dermatovenerologické kliniky 3.lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Pouze pětina nemocných s vážnou formou nemoci je však léčena...

 

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Žena – Zdraví, autor: Václav Pergl


28. listopadu 2016

Trendy v léčbě mužských sexuálních dysfunkcí

…dosažení maximální koncentrace po perorálním podání avanafilu stačí půl až tři čtvrtě hodiny,“ upřesnil MUDr. Lukáš Bittner z Urologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady, Praha. Další zásadní výhodou tohoto léčivého přípravku je minimum komplikací a nižší výskyt nežádoucích.

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Kongresová review, strana 27, autor: red


28. listopadu 2016

Lékař a publicista František Koukolík oslavil 75. narozeniny

MUDr. Koukolík je členem České lékařské akademie, přednáší na 3. lékařské fakultě UK v Praze, kde je zároveň členem vědecké rady. Za svou činnost získal četná ocenění, jeho jméno nese i planetka, objevená v září 1997 na Kleti.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny, rubrika: Servis, strana 8


28. listopadu 2016

Nejde jen o poctu významné osobnosti

„Úkolem lékařovým je život ne pouze obnovovati a na krátkou dobu udržeti, ale od porušení chrániti a k vrchu obdivuhodné dokonalosti a krásy přiváděti,“ napsal v roce 1823 Jan evangelista Purkyně odkaz jedinečné osobnosti české a světové biomedicíny připomínají i každoroční setkání na zámku v jihočeské Blatné. Odborným garantem těchto „purkyňovských“ setkání je od samého jejich počátku prof. MUDr. Václav Mandys, Csc., z Ústavu patologie 3. LF UK a FNKV v Praze. Přiblížil nám, kdo je inicioval, s jakým záměrem vznikla a jak se ideu daří naplňovat.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny, rubrika: Příloha - ZN Plus – Téma, strana 12


26. listopadu 2016

Účinnější léčba lidí po mrtvici

Výhodou tohoto zařízení je, že ho pacient může ovládat svou zdravou končetinou a rukavice na druhé ruce pohyb opakuje. Pavel KALVACH, neurolog, 3. LF UK v Praze.

 

Zdroj: ČT 1, 19:00, pořad Události


25. listopadu 2016

Zdravotníci slavili výročí konferencí

Dvacáté výročí svého vzniku oslavila včera v prostorách vsetínského kina Vatra Vyšší odborná škola zdravotnická Vsetín. Oslavou byla odborná konference, na jejímž programu se podílelo i několik významných osobností. Účastníkům se představil například ředitel Národního ústavu duševního zdraví profesor Cyril Höschl, pozvání přijala také Jana Heřmánková z ústavu ošetřovatelství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: Valašský deník, rubrika: Valašsko, strana 2, autor: (ela)


18. listopadu 2016

Lékařka: Na sdělení nepříznivé diagnózy rodičům dítěte asi nikdy připravená nebudu

Na pediatrii mě zaujalo především spektrum péče od nedonošených přes fyziologické novorozence až po nemocné děti do devatenácti let. Součástí lékařského týmu dětského oddělení vedeného primářem Karlem Chytrým je od roku 2014 i mladá lékařka Tereza Farová. Píseckou nemocnici si vybrala už při praxi v době studií na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: Českobudějovický deník, rubrika: Nemocniční noviny, strana 52


15. listopadu 2016

Tvrdohlavá česká lékařka vzpomíná na zlom v boji s Hodgkinovým lymfomem

Když mne v nedávném rozhovoru pro MT profesor Volker Diehl označil za tvrdohlavou a neodbytnou českou lékařku, měl pravdu. Tehdy, před více než dvaceti lety, jsem opravdu byla tvrdohlavá a neodbytná, a až se divím, že jsem to tehdy dokázala. Takže dodávám, nejen Němci a Japonci, ale zřejmě i my jsme schopni vyvinout nadstandardní úsilí a prosadit se. MUDr. Jana Marková, Interní hematologická klinika, FNKV, Praha

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit C, strana 23


15. listopadu 2016

Funkční elektrická stimulace – naděje pro řešení foot drop u nemocných s RS

Častým a výrazně omezujícím problémem při roztroušené mozkomíšní skleróze (RS) je porucha chůze, projevující se obvykle syndromem padající špičky (foot drop). Alternativou k fyzioterapeutickým nebo ortotickým technikám řešení této obtíže by mohla být funkční elektrická stimulace.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Medicína, strana 42, autor: doc. PhDr. Kamila Řasová, Ph. D., Mgr. Terezie Prokopiusová


12. listopadu 2016

Novinky v rehabilitaci po mrtvici

Pavel KALVACH, neurolog, 3. LF UK. S tou pasivní končetinou provádí analogické pohyby a ještě to umožňuje, aby na obrazovce pacient vnímal, jak ten pohyb vypadá. Čímž se osvěžuje vnímání polohocitu. Rozhodující pro rehabilitaci je, abychom vnímali, kde končetinu máme, kde jsou prsty v jakém postavení.

 

Zdroj: ČT 24, 12:13:23, pořad: Polední události


11. listopadu 2016

Moje čtení: Michal Anděl, děkan 3. lékařské fakulty UK

Michal Anděl, děkan 3. lékařské fakulty UK , by na sklenku červeného rád pozval tři dámy – Lagerlöfovou, Lingrenovou a Rowlingovou.

 

Zdroj: HN, ego!, rubrika: knihy, strana 25, autor: Irena Jirků2. listopadu 2016

Interaktivní výstava lékařské fakulty v Praze: Staňte se lékařem na vlastní kůži! Studenti vám ukáží, jak na to

Milovníci medicíny, ale i děti si na interaktivní výstavě „Medicína teorie a praxe“ najdou své. Tajemství pěti lékařských oborů vám v budově Akademie věd odhalí studenti 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: Blesk.cz, autor: Jan Klepárník1. listopadu 2016

Zvítězil nad Hodgkinovým lymfomem

Rozhovor s prof. Volkerem Diehlem, který je mimořádnou osobností světové medicíny a předním světovým onkologem, jehož lékařská a vědecká dráha začala již v 60. letech 20. století. U příležitosti udělení titulu dr. h. c. Univerzity Karlovy, který 19. října převzal z rukou rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., vystoupil prof. Dr. med. Volker Diehl s přednáškou „Hodgkin Lymphoma: a never ending exciting story of translational medicine“ na 3. LF UK. Jak v jejím úvodu připomněl prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., právě díky profesoru Diehlovi je dnes Hodgkinův lymfom léčitelný a většinou i vyléčitelný.

 

Zdroj: Medical Tribune 22/2016, 1.11.2016, autor: Zdenka Kolářová


1. listopadu 2016

Glaukom se nedá vyléčit, je ale možné jej udržet pod kontrolou

Glaukom patří mezi nejčastější oftalmologická onemocnění Jeho patofyziologie má přesah do celé řady dalších oborů. Často se tak může stát předmětem komunikace mezi pacientem a lékařem bez ohledu na specializaci. Jak v této souvislosti odpovídat na nejčastější dotazy nemocných, radí MUDr. Jára Hornová, CSc., z Oftalmologické kliniky 3. LF UK a FNKV Praha.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Poraďte pacientovi, strana 8, autor: red


1. listopadu 2016

Nasazují lékaři v Česku na léčbu psoriázy biologickou léčbu málo?

Psoriázou trpí v Česku zhruba čtvrt milionu lidí, z nich 85 procent má lehkou či středně těžkou formu, kterou lze zvládnout zevní léčbou nebo kombinací zevní léčby a fototerapie, v některých případech celkovou perorální léčbou. „Biologickou léčbu má nasazenu 1 500 pacientů, podle odborných odhadů je teoretických kandidátů na ni v extrémním případě až 30 000,“ říká v rozhovoru pro MT prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Informace, excerpta, zajímavosti, strana 7, autor: nam


1. listopadu 2016

Týden vědy a techniky 2016

Studio ČT24, téma: Týden vědy

Host: Tereza Michaličová, studentka medicíny, 3. LF UK

 

Zdroj: Studio ČT 24, 16:50


31. října 2016

Vybízím své studenty k svobodnému myšlení, to je v medicíně zásadní

MUDr. David Marx, Ph. D., je předním českým odborníkem na kvalitu ve zdravotnictví. Je spoluzakladatelem a ředitelem Spojené akreditační komise (SAK) a zároveň působí jako proděkan 3. LF Univerzity Karlovy

 

Zdroj: Zdravotnické noviny, rubrika: Rozhovor, strana 5, autor: Jakub Hlaváč


31. října 2016

3. lékařská fakulta UK a festival Týden vědy a techniky

Interaktivní festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největším vědeckým festivalem v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Šestnáctý ročník bude zahájen v úterý 1. listopadu a skončí v neděli 13. listopadu 2016. Ponese se v duchu motta „Za hranice známého“. Univerzita Karlova je hlavním partnerem festivalu. Pro letošní ročník si 3. LF UK vybrala prezentaci pěti oborů: dentální hygieny, popáleninové medicíny, rehabilitace, otorinolaryngologie a anesteziologie a resuscitace.

 

Zdroj: Medicína.cz., rubrika Aktuality, Autor: MUDr. Olga Wildová16. října 2016

Ministerstvo zdravotnictví připravuje pilotní projekt

Zuzana KOZÁKOVÁ, moderátorka. Ministerstvo zdravotnictví připravuje pilotní projekt, který by měl do Česka přilákat zdravotní sestry z Ukrajiny. Návrh chce v listopadu předložit na jednání vlády. Projekt, který má pomoci vyřešit nedostatek sester v nemocnicích, má i 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V jeho rámci by mohlo během října dorazit do Česka 17 sester.

 

Zdroj: Frekvence 1, 07:00, pořad: Zprávy


10. října 2016

Prasknou lékařské fakulty?

„Potřebovali bychom, aby nastoupilo až 500 nových mediků. Tento stav by ovšem znamenal nejen nutnost finanční podpory na studium každého jednoho posluchače, ale i vyšší prostředky na posluchárny či laboratoře,“ řekl proděkan pro studium a výuku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy David Marx.

 

Zdroj: Týden, rubrika Aktuálně, strana 40, autor: Vladimír Barák


6. října 2016

Dětských úrazů s příchodem podzimu stále přibývá

Milan MACHART, primář Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3.LF UK a TN. U těch mladších školních dětí i těch starších jsou to pády z těch nářadí, čili jsou to zlomeniny dlouhých kostí, čili předloktí, bérce a ta předloktí jsou to nejčastěji, tupá poranění břicha při pádu z kola.

 

Zdroj: Prima, 17:30, pořad: Odpolední zprávy


6. října 2016

Celiakie

Každopádně bezlepková dieta není jen náhradou obilovin rýží, ale i jinými dobře dostupnými cereáliemi, a pacienti s celiakií  informace o nutnosti tohoto pestrého výběru dostávají. Iva Hoffmanová, 3. lékařská fakulta UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

 

Zdroj: Vesmír, rubrika Fórum čtenářů, strana 5, autor: jmč


26. září 2016

Přímá katerizační trombektomie může nahradit bridging trombolýzu

Přímá katerizační trombektomie je stejně účinnou metodou léčby akutního iktu ischemické etiologie jako bridging trombolýza. Výsledky observační studie PRAGUE-16 byly prezentovány na kongresu ESC 2016.

 

Pokud se akutní ischemický iktus způsobený okluzí velké arterie neléčí, vede až u poloviny pacientů ke smrti a u dalších 40 až 50 procent pacientů má za následek trvalou disabilitu,“ řekl hlavní investigátor profesor Petr Widimský, vedoucí Kardiocentra 3. LF UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika Sešit C, strana 19, autor: cin


12. září 2016

Nic zde není tak trvalé jako pomíjivost

Z opačné strany se pak dozvědí, jak se u nás žije a pracuje cizinkám, které našly práci v českém zdravotnictví. Konkrétně o tom pohovoří Bc. Yuliya Sedeshova, která přišla do ČR před devíti lety z Ukrajiny a poté, co vystudovala na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, našla místo na jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.

 

Zdroj:Florence, strana 1, autor: Magda Hettnerová


12. září 2016

Přinese systém vzdělávání 4 + 1 více sester do zdravotnictví?

PhDr. Hana Svobodová, Ph. D., přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK v Praze. Myslím, že problém s nedostatkem sester není v jejich vzdělávání. Jedním z důvodů „úniku“ sester z nemocniční sféry je, že od 90. let vznikaly díky restrukturalizaci zdravotní a sociální péče agentury domácí péče, soukromé ordinace lékařů, sociální zařízení poskytující i zdravotní péči, zařízení se specifickým zaměřením (hospice, zařízení pro péči o nemocné s demencí apod.), kde právě počet sester narostl o desítky tisíc.

 

Zdroj: Florence, rubrika: O čem se mluví, strana 4, autor: mhe


3. září 2016

Cyril Höschl: Vidím víc moudrosti než hlouposti

Může si člověk sám naordinovat dobrou náladu? Řada lidí má tendenci ordinovat si dobrou náladu panákem nebo marihuanou, ale takhle jste to jistě nemyslela. Ale vážně, určitě ano. Je to otázka životního stylu. Základní návod zní: snažit se vidět na lidech ve svém okolí to lepší. Ve chvíli, kdy vidíte to lepší, dočkáte se úplně jiné reakce, než když na nich a priori vidíte negativa. To je první předpoklad k tomu nemít blbou náladu. Když se ze začarovaného kruhu vymaníte, začnete se sama cítit líp. Musí se to trénovat. Nejde to tak, že bychom si řekli: pojďme mít dobrou náladu a našili si hubu doširoka.

 

Zdroj: Magazín Práva, rubrika: Osobnost, strana 4, autor: Vendula Presserová


30. srpna 2016

Sundejte občas pracky z klávesnic

Rozhovor o slabinách moderního člověka. Psychiatr profesor Cyril Höschl je člověkem, který dokáže o odborných a závažných společenských problémech mluvit naprosto srozumitelně a nebojí se říkat věci, které se kvůli politické či jiné „korektnosti“ zrovna nenosí. Neustále se hovoří o tom, že v současnosti je více stresu, než bývalo dříve. Vidíte to také tak? Tato doba je dobou pohodářů, kteří si sice stěžují, kolik toho mají a co je stresu, ale ve skutečnosti máme stresu mnohem méně, než bylo dřív. Představte si například, že by v každé rodině zemřela nejméně polovina dětí dřív, než by se dostala do první třídy. Dnes je to naprosto nemyslitelné.

 

Zdroj: Psychologie dnes, rubrika: Rozhovor, strana 8, autor: Daniela Kramulová


28. srpna 2016

Vesmírné léky proti rakovině

Vakcíny proti zákeřným chorobám nebo nové metody léčby rakoviny. Kosmický výzkum přináší léky, které zachraňují lidi na Zemi. Vědci nyní pracují na několika novinkách. „Další objevy nepochybně přinese cesta na Mars,“ říká odborník na kosmickou medicínu Pavel Boháček. Pracuje v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a vedle dalšího studia ošetřovatelství na 3. LF UK se zabývá využitím kosmických poznatků v pozemské medicíně a dlouhodobého upoutání na lůžko na zdravotní stav člověka.

 

Zdroj: Týden, rubrika: Moderní život, strana 78, autor: Lukáš Seidl


23. srpna 2016

Vážná zranění dětí

… ten nekritičtější okamžik je, když se oteplí venku. Začne takové to opravdové léto. Pavel Tomek, lékař, Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a TN - Děti mají volno, a věnujou se sportovním aktivitám. Mají spoustu času na to způsobit si nějakej úraz.

 

Zdroj: ČT 1 19:00, pořad: Události, moderátorka Jitka Szászová


17. srpna 2016

Praxe soukromých lékařů i v nemocnicích?

Zatím ale z avizovaných změn radost nemá. On sám by ocenil hlavně větší finanční motivace pro lékaře školitele. Ota Bacík Šťastný, student 3. LF UK. Aby ti zkušenější lékaři, kteří nás vedou, měli motivaci s námi trávit maximum času.

  

Zdroj: ČT 1 19:00, pořad: Události, moderátorka Jitka Szászová


16. srpna 2016

K čemu by vedla připravovaná změna vzdělávání sester?

„Je to jednoznačně krok zpátky, pravděpodobně dojde k chaosu ve vzdělávání sester, ke snížení kvality péče, k degradaci sesterské profese (stačí jeden rok?), k odklonu od evropského trendu, od účasti na mezinárodních projektech a přístupu k zahraničním poznatkům, ke zvýšení tlaku na studenty atd.,“ myslí si PhDr. Hana Svobodová, Ph.D., přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Sešit A, strana 1


11. srpna 2016

Pozor na melanom

... bychom měli chodit stejně často jako k zubaři, tedy se znaménky jednou za rok. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a  FNKV - Počet nových případů maligního melanomu v České republice stále stoupá. Dneska jsme asi na 2,5 tisících nových pacientů...

 

Zdroj: Prima 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima


9. srpna 2016

Změna vzdělávání sester: Zbude z ní další nekoncepční prvek, nebo zvýší počty zdravotníků?

„Péče o pacienty je příliš rizikový prostor na to, abychom na aktivní personalistiku rezignovali. Krok říct, že zdravotnický asistent má ty a ty kompetence, je krokem prvním. Tím druhým je ověřit, zda je opravdu má a jestli o ně nepřišel,“ zdůrazňuje proděkan pro výuku a studium 3. LF a ředitel Spojené akreditační komise David Marx.

  

Zdroj: Zdravotnický deník, autor: Michaela Koubová


7. srpna 2016

Česko nemá lidi na práci

...v českých nemocnicích minimálně tisícovka sester. Situace je teď natolik vážná, že už některé nemocnice musely zavřít i celá oddělení, a tak se třeba 3. LF UK snaží pomocí speciálního projektu nabrat posily, například z Ukrajiny.

 

Zdroj: TV Prima 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima


7. srpna 2016

Pro snadný život

O kyselině hyaluronové jste asi už slyšely. Možná vás ale překvapí, že se používá nejen do krémů. „Stále častěji se s ní lze setkat i v oblasti gynekologie při léčbě či prevenci vaginálních potíží, jako jsou suchá sliznice, její podráždění, svědění, bolestivé pocity při souloži a další,“ uvádí MUDr. Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. LF UK Praha.

 

Zdroj: Tina, rubrika: Rady pro snadný život, strana 27, autor: Kateřina Endrlová, Eva Danielová, Andrea Votrubová


5. srpna 2016

Školní jídelny vaří podle starých norem, čeká je změna

„Určitě ho musíme aktualizovat a vzít v úvahu nové poznatky o výživě,“ myslí si Pavel Dlouhý z Ústavu výživy na 3. LF UK. Dovede si představit, že by ho nahradil úplně nový systém, zaměřený zejména na pestrost stravy.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, rubrika: události, strana 4, autor: Markéta Hronová


5. srpna 2016

Jak vyzrát na bolest

V klimakteriu, kdy už cyklus nemá, se tyto rozdíly smazávají, protože se snižuje ochranný vliv estrogenů,“ popisuje profesor Rokyta, který působí na 3. LF UK.

 

Zdroj: Rodina DNES, rubrika Zdraví, strana 14, autor: Ivana Karásková


22. července 2016

Podniky musejí stále častěji hledat zaměstnance v zahraničí

„V ČR chybí necelá tisícovka všeobecných sester. Tento nedostatek se již delší dobu projevuje redukcí lůžek v některých nemocnicích a v několika případech došlo dokonce i k uzavření celých oddělení. 3. LF UK nyní pracuje na projektu, který by měl zajistit pracovní posily z Ukrajiny. V září by mělo přijít 25 sester,” sdělila prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

 

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Kariéra


19. července 2016

Podniky hledají zaměstnance v cizině

Rekordně nízká nezaměstnanost a nedostatek vhodných pracovníků nutí podniky stále čas -těji hledat nové zaměstnance v zahraničí či mezi ženami. Shodli se na tom zástupci podniků i personálních agentur. Například klenotnictví ALO diamonds nalákalo zaměstnance z Belgie, 3. LF UK chce doplnit chybějící všeobecné sestry posilami z Ukrajiny. V září by odtud mělo přijít 25 sester.

 

Zdroj: Právo, rubrika: Trhy & ekonomika, strana: 19, autor: (zr)


16. července 2016

Medici a mladí lékaři pomáhají léčbě i hudbou

Každoročně se z celé Evropy sjíždí přibližně osmdesát studentů a mladých lékařů s láskou k hudbě do jednoho vybraného města. Zde se pod vedením zkušeného dirigenta vytvoří symfonický orchestr a sbor a připraví k vystoupení. Organizace letošního “českého ročníku” v Praze a Brně se ujali absolventi 3. LF UK.

 

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Vaše zprávy, autor: Jaroslav Štěpaník


12. července 2016

Lékař: Odstranění všech znamének už v dětství by před melanomem ochránilo

Jeden z nejagresivnějších typů nádorů, zhoubný melanom, se začíná stále častěji objevovat i u dětí. „Může za to hlavně nadměrné slunění. Největší nárůst jsme zaznamenali mezi dospívajícími dívkami, které se rády opalují,“ odpověděl v on-line rozhovoru profesor Petr Arenberger.

 

Zdroj: OnaDnes, autor: pet


9. července 2016

Konec sester vysokoškolaček. Je to špatně?

Co říkáte na návrh o změně vzdělávání zdravotních sester? Primárním stimulem k novele tohoto zákona bylo odhodlání změnit systém vzdělávání všeobecných sester v ČR, přičemž udávanými důvody jsou jejich nedostatek a nejasné kompetence zdravotních asistentů. Současný systém vzdělávání zdravotních sester pokládám za odpovídající situaci ve většině rozvinutých států a hlavně odpovídající potřebám profese. Novela je dle mého názoru cestou zpět a domnívám se, že časem se budeme vracet k současnému systému“, říká David Marx lékař, přední český odborník na kvalitu ve zdravotnictví, proděkan pro studium a výuku na 3. LF UK, vedoucí Kabinetu veřejného zdravotnictví.

 

Zdroj: Krkonošský deník, rubrika: Krkonoše a Český Ráj, strana 2, autor: Zdena Kolářová


9. července 2016

Nejohroženější skupinou jsou pánové mezi 50 a 60

Jaká opatření jsou nejúčinnější? „Jde o fotoprotekci (používání krémů s ochrannými filtry) a používání plážového oblečení. Důležité je využívat režimová opatření, tedy nechodit na slunce před polednem, kdy nejen svítí nejvíce, ale zároveň je tam nejintenzivnější část UVB záření, která nás snadno spálí a ani tolik neopálí“, říká profesor Petr Arenberger.

 

Zdroj: Pražský deník, rubrika rozhovor názory, strana 12, autor: Zdena Kolářová


7. července 2016

Zlepšuje slunce akné?

„Pupínky se mohou objevit už za pár dnů, ale klidně až po měsících, je to různé. Proces zesilování rohové vrstvy je postupný. Může vzniknout po týdnu až měsíci působení záření. Může se ještě násobit používáním méně kvalitních opalovacích krémů, které také mohou mít komedogenní účinky, což znamená, že napomáhají ucpávání pórů,“ vysvětluje doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV

 

Zdroj: Moje zdraví, rubrika zdraví a krása, strana 59, autor: Marie Hejlová


4. července 2016

II. jarní konference Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK

Dne 12. května 2016 se u příležitostí Mezinárodního dne sester konala na půdě 3. LF UK již II. jarní konference FNKV, určená pro nelékařské zdravotnické profese.

 

Zdroj: Florence, rubrika Zprávy našich partnerů z konferencí, strana 36


4. července 2016

Peritoneální dialýzu u nás využíváme málo. Proč?

„Peritoneální dialýza je velmi vhodnou metodou náhrady funkce ledvin k překlenutí období před transplantací. V ČR se bohužel využívá stále výrazně méně než třeba v Nizozemsku, kde je touto metodou léčeno zhruba 20 procent pacientů, ve Velké Británii téměř 40 procent či ve Skandinávii, kde se čísla v jednotlivých zemích pohybují mezi 22 a 38 procenty,“ řekl předseda České nefrologické společnosti prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., přednosta II. interní kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Florence, rubrika Zprávy našich partnerů z konferencí, strana 37, autor: ŠAL


4. července 2016

O pediatrickém ošetřovatelství v praxi se diskutovalo na půdě 3.LF UK

Ve čtvrtek 9. června 2016 proběhla na půdě 3. LF UK konference s názvem „Moderní trendy v pediatrickém ošetřovatelství“, kterou organizovala Klinika dětí a dorostu 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Florence, rubrika Zprávy našich partnerů z konferencí, strana 41, autor: Mgr. Michaela Chmelařová


27. června 2016

Odborná společnost navrhuje úhradu torické čočky při kataraktě a významném astigmatismu

Odstranění katarakty společně s astigmatismem totiž vyžaduje použití čočky torické, na niž se nevztahuje úhrada z veřejného zdravotního pojištění. A za druhé současná legislativa neumožňuje doplatek na torickou čočku, proto si pacient musí hradit nejen ji, ale i celý zákrok. „Podle legislativy nelze platbu za zákrok dělit na hrazenou část, tedy odstranění šedého zákalu a odstranění krátkoči dalekozrakosti, a nehrazenou část, tedy odstranění astigmatismu,“ vysvětlil MUDr. Pavel Studený, Ph. D., primář Oční kliniky 3. lékařské fakulty UK a FN Královské Vinohrady, Praha.

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Téma, strana 2, autor: esr, red


22. června 2016

Přijímačky na 3. LF? Nestačí jen našprtat biologii, potřeba je i přehled o aktuálním dění a sporných otázkách

Co bývá důvodem, proč si studenti volí právě 3. LF? „Jedna motivace u našich uchazečů je, že je škola menší. Vedení fakulty se také snaží o to, aby se posilovaly činnosti, které bezprostředně nesouvisí s výukou, ale prohlubují sociální roli lékaře a vědomí toho, že je součástí komunity. Bují tu tedy spolkový život, a to jak v rámci jednotlivých oborů, tak jimi napříč – dochází k integraci včetně té mezi jazykovými skupinami. Co se týče odlišnosti ve studiu, učí fakulta všeobecné lékařství podle vzoru Maastrichtu, Mnichova či Cambridge,“ shrnuje argumenty uchazečů a studentů David Marx.

 

Zdroj: Zdravotnický deník, autor: Michaela Koubová


21. června 2016

Léčení bolesti je stále výzvou

„Akutní bolest je velice užitečný signál. Ta chronická nás naopak velice obtěžuje - je to strašná nemoc, se kterou bojuje v průměru 30 procent populace vyspělých zemí. Nejčastější je bolest zad, jež je zároveň také nejdražší bolestí na světě; kvůli ní mají pacienti nejvíce prostonaných dnů a stojí pojišťovny nejvíce peněz," říká fyziolog a patofyziolog prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., FCMA, člen Akademického senátu UK a 3. LF UK

 

Zdroj: Moje zdraví, 3.6.2016, rubrika Kdo nás zajímá, strana 7, autorka Markéta Ostřížková


21. června 2016

Rehabilitace pacientů s roztroušenou sklerózou

"Chybí systematičnost a lepší organizace rehabilitační péče – v multidisciplinární péči spolu odborníci týmu nekomunikují. Navíc je specializovaných terapeutů málo a pojišťovny hradí pouze omezené množství terapií, což jsou překážky, které v Norsku ani v dalších zemích západní Evropy nemusejí překonávat,“ říká PhDr. Kamila Řasová, Ph.D., z Kliniky rehabilitačního lékařství 3. LF UK v Praze.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit B, strana 12, autor: len


20. června 2016

Padesát odstínů bronzu

„UV záření z podstaty věci kůži poškozuje,“ objasňuje na samý začátek přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV Petr Arenberger. „Dlouhovlnná složka, která nás tak hezky opaluje, totiž narušuje vazivová vlákna ve střední vrstvě kůže, která tím ztrácí pružnost, a začnou se tvořit vrásky.“

 

Zdroj: Ona DNES, rubrika Krása, strana 26, autorka Karolína Demelová


16. června 2016

Štěrbová venku kraluje a vyhlíží Evropu

Dvaadvacetiletá plavkyně přitom nemá na tréninkovou přípravu tolik času, kolik by si sama představovala. Redukuje ho náročné studium na 3. LF UK v Praze. „Zkouškové je drsné,“ přiznává. „Samozřejmě by to chtělo v tréninku trochu přidat, ale škola to nedovolí. Velká výhoda ovšem je, že mám bazén jen pět minut od koleje,“ pokračuje přemožitelka kanálu La Manche z roku 2010.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Kraj Pardubický, strana 14, autor Luděk Votava


15. června 2016

Paliativní péče

Aktuální Zátiší bude o smrti. O utrpení. O jeho zmírňování. O takzvané paliativní péči, která pomáhá nevyléčitelně nemocným pacientům trávit poslední část života důstojně a co nejkvalitněji. Bavit se budeme i o připravovaném zákonu o eutanázii, o rizicích, které může přinést. Host: Martin Loučka, Centrum paliativní péče

 

Zdroj: Radio1, moderátor: Aleš Vojíř


7. června 2016

Za prevencí IM na křídlech Pegasových

Současné guidelines v léčbě AKS se zaměřením na ticagrelor.

V úvodní přednášce se prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., z III. interní-kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze soustředil na používání inhibitorů P2Y12 v antiagregační léčbě, jak je shrnuje Doporučení ESC 2015 pro léčbu pacientů s akutním koronárním syndromem (AKS) bez elevací úseku ST, připravené Českou kardiologickou společností.

 

Zdroj: Medical Tribune, 7.6.2016, rubrika sešit D, strana 28, autorka Hana Šindelářová


6. června 2016

Nová doporučení ESC pro intervenční kardiologii

Z bohatého programu největšího tuzemského odborného setkání kardiologů pro vás vybíráme některá ze sdělení, která mají bezprostřední dopad do klinické praxe.

 

Doc. MUDr. Pavel Osmančík, Ph. D., z III. Interní kardiologické kliniky 3. LF UK a FNKV Praha, například hájil užitečnost CHA2DS2-VASc skóre, které se používá k odhadu rizika vzniku trombembolických komplikací, a to u pacientů s fibrilací síní (FS).

 

Zdroj: AM Review, 6.6.2016, rubrika Kongresová review, strana 8


6. června 2016

Peritoneální dialýzu u nás využíváme málo. Proč tomu tak je?

V České republice podstupuje dialyzační léčbu jako náhradu funkce ledvin více než šest tisíc lidí. Třikrát týdně musejí dojíždět na pravidelné terapie do jednoho z více než stovky dialyzačních středisek. Každá návštěva přitom trvá v průměru čtyři až pět hodin. Velmi vhodnou variantou je domácí dialýza – hemodialýza, na kterou v těchto týdnech přecházejí první pacienti, a peritoneální dialýza, kterou u nás zatím využívá necelých osm procent nemocných.

 

prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., přednosta II. interní kliniky 3. LF UK a FNKV: „Peritoneální dialýza je velmi vhodnou metodou náhrady funkce ledvin k překlenutí období před transplantací. V ČR se bohužel využívá stále výrazně méně než třeba v Nizozemsku, kde je touto metodou léčeno zhruba 20 % pacientů, ve Velké Británii s téměř 40 % či ve Skandinávii, kde se čísla v jednotlivých zemích pohybují mezi 22 a 38 %. Přitom podle různých zdrojů až 75 % všech nemocných si může zvolit mezi hemodialýzou a dialýzou peritoneální.“

 

Zdroj: AM Review, 6.6.2016, rubrika Kongresová review, strana 12


3. června 2016

Intimní nepřítel. Proč máme mykózy?

Po pravdě řečeno, jedná se o jeden z nejčastějších problémů přivádějících ženu ke gynekologovi. Původcem onemocnění je ve většině případů kvasinka Candida albicans. Projevy bývají typické - zmiňované svědění, pálení, někdy i otok vnějšího genitálu a pochvy, bílý hrudkovitý výtok připomínající svou konzistencí tvaroh, nepříjemné pocity až bolest při močení a během pohlavního styku," popisuje na úvod MUDr. Irena Baťková z Gynekologické kliniky 3. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice Praha.

 

Zdroj: Moje zdraví, 3.6.2016, rubrika Klinika/Zdraví ženy, strana 24, autorka Helena Míková


1. června 2016

Ředitelé nemocnic se obávají zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče

Hostem je David Marx, proděkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví.

 

Zdroj: ČRO Radiožurnál, 1.6.2016, 18:10, 5:53, pořad Ozvěny dne - publicistika


1. června 2016

Konec uznávané lékařky

„V žádném případě ti lidé nesmějí dávat peníze spojené s výzkumem kmenových buněk. Ti lidé jsou v situaci vydíraných, ti lidé umírají a každý udělá cokoli,“ řekl Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky 3. LF UK.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, 1.6.2016, rubrika Z domova, strana 4, autor: Iva Bezděková, Vojtěch Srnka


31. května 2016

Senátorka nezákonně vydělává na pacientech, ti platí za falešnou naději

„Kdybychom byli ve slušné, civilizované, demokratické zemi, tak především vědci sami by z toho vyvodili důsledky a výrazně by zvážili pokračování své vědecké kariéry,“ dodal přednosta Ústavu etiky 3. LF UK Marek Vácha.

 

Zdroj: echo24.cz, 31.5.2016, rubrika Domov, Krátké zprávy, Homepage, autor: Echo24, čtk31. května 2016

Tým senátorky Sykové si nechal platit za léčbu, akademie ji chce odvolat

Zdroj: zpravy.iDNES.cz, 31.5.2016, rubrika Zprávy / Domácí, strana 0, autorka: iDNES.cz, Zdeňka Trachtová, ČTK


30. května 2016

Obchod s nadějí II

Marek VÁCHA, přednosta Ústavu etiky 3. LF UK 

V žádném případě ti lidé nesmí dávat jakékoliv peníze, které jsou jakýmkoliv způsobem spojeny s výzkumem kmenových, kmenových buněk, protože ti lidé jsou v situaci vydíraných, ti lidé umírají a samozřejmě každý udělá cokoliv a žádá třeba i o nevyzkoušenou terapii. To v některých limitních případech je možné v civilizovaných zemí, i třeba v USA, ale nikdy, nikdy ti lidé za to nesmí dávat peníze, byť je dávali bokem nebo podobně.

 

Zdroj: ČT 1, 30.5.2016, 21:25, pořad Reportéři ČT, 0:53


28. května 2016

Kde vědci v ČR píší nejlepší články

Hodnocení vědy je věda sama o sobě. Jedním ze způsobů, jak zjistit, kdo činí světově převratné objevy a kdo spíše bádá na domácím kolbišti, je sledovat četnost studií v různě vlivných časopisech daných oborů. A ve špičkové kvalitě článků excelují vědci z řady ústavů Akademie věd ČR, dále z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy i mnozí další, ukazuje studie centra IDEA.

 

Kardiovaskulární nemoci (45)

1. IKEM

2. 3. lékařská fakulta UK

3. Nemocnice Na Homolce

4. Fakultní nemocnice v Motole

5. Fyziologický ústav AV

6. 1. lékařská fakulta UK

 

Zdroj: Lidové noviny, 28.5.2016, rubrika Česká pozice, strana 13, autor: Martin Rychlík


Archiv aktualit


Poslední změna: 18. červen 2015 15:29 
print
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

fax: +420 267 311 812

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor