• Média
  • Aktivity pracovníků 3. LF v masmédiích

Aktivity pracovníků 3. LF v masmédiích

RSS kanál

2. června 2017

Keňský pacient je stejný jako český. Jen ho všechno víc bolí, říkají mladí lékaři

V africké Keni není člověk nikdy sám. V rozhovoru s Lucií Výbornou to alespoň říkají student medicíny Jan Klimeš a čerstvý lékař Martin Pavelka, kteří se nedávno z Keni vrátili. „I kdybyste si po cestě chtěli jen odskočit na záchod, sesypou se kolem vás děti a budou vás sledovat,” usmívají se.

 

Zdroj: Radiožurnál, Host dne


30. května 2017

Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká

Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká, i když je různorodá a zajímavá. Není to akční medicína s operacemi zachraňujícími životy a denním kontaktem s pacienty, ale i tady se životy zachraňují: jde o preventivní obor se zaměřením na ochranu a podporu zdraví, předcházení epidemiím či poškození zdraví z hluku, potravin, z předmětů běžného užívání či chemikálií v prostředí.

 

Naše KHS je akreditovaným pracovištěm pro vzdělávání v oboru hygiena a epidemiologie, stážují u nás studenti 3. LF UK, Jihočeské a Západočeské univerzity.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit B, strana 12, autor: nam


29. května 2017

Africká nemocnice naučila české mediky větší samostatnosti

Pět studentů 3. lékařské fakulty UK pod vedením mladého lékaře z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dentistky z Všeobecné fakultní nemocnice pomáhalo (10. 3. - 8. 4. 2017) v péči o nemocné v České nemocnici v Itibo, kterou v horské vsi v africké Keni vystavěla a provozuje humanitární organizace ADRA.

 

Zdroj: Medical Tribune


26. května 2017

Fyzioterapeuty vychová škola přímo v Karlových Varech

3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zahájí od října výuku v krajském městě. Prostory jsou už připravené.

 

Po třech letech slaví Karlovy Vary úspěch na poli vysokého školství. Od nového akademického roku, který začíná v říjnu, zahájí 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy prezenční výuku fyzioterapie. Akademický senát už záměr schválil.

 

Zdroj: 5plus2, rubrika: Karlovarský kraj, strana 29, autor: Jana Plechatá


23. května 2017

Lázeňské město má i veřejnou univerzitu

NOVÝ OBOR

 

V Karlových Varech začíná od letošního akademického roku výuka fyzioterapie. Do lázeňského města rozšíří obor 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Město, v němž už lze studovat některé soukromé vysoké školy, usilovalo o vznik studijního oboru veřejné univerzity dlouhá léta. Prostory pro výuku proto poskytlo jen za symbolické nájemné a zajistilo i ubytování a stravování studentů. Ti už se letos budou moci rozhodnout, zda budou studovat bakalářský obor fyzioterapie v Praze, nebo ve Varech.

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Akademie, strana 16, autor: čtk


22. května 2017

Dobré zprávy o rakovině

Nádorů přibývá, příčinou je však lepší diagnostika i delší život

 

Nádorová onemocnění straší Čechy nejvíc ze všech chorob, ač v příčinách úmrtí dosud nepředstihla kardiovaskulární nemoci. Nových pacientů se zhoubnými nádory každým rokem přibývá zhruba o dvě procenta. Od osmdesátých let jich je o celou čtvrtinu víc.

Prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologickoporodnické kliniky na 3. LF UK a FN Královské Vinohrady v Praze

 

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky na Vinohradech je jedním ze zakladatelů onkogynekologie v Česku.

Prof. MUDr. Robert Gürlich, CSc., přednosta Chirurgické kliniky FN Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

 

Šéf chirurgické kliniky vinohradské nemocnice v Praze se specializuje na léčbu pacientů se zhoubnými nádory zažívacího traktu, zejména s karcinomem slinivky břišní. V roce 2009 vedl lékařský tým, který jako první v Česku provedl unikátní operaci slinivky zasažené rakovinou.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Seriál Špičky české medicíny, strana 4, autor: Ivana Karásková


22. května 2017

Běhám s těmi, kteří sami nemohou

Čtyři tisíce vytrvalců ze šestačtyřiceti zemí světa se postavilo na start pátého ročníku Mattoni 1/2Maratonu, který se o víkendu běžel v Karlových Varech. Poprvé v historii závodu se však v pelotonu objevila skupinka běžců, doprovázejících speciálně upravený vozíček.

 

Za projektem běhu se speciálně upraveným vozíčkem stojí občanské sdružení Running With Those That Can’t (Běhám s těmi, kteří sami nemohou). Založili jej studenti 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Základním cílem je zvýšení povědomí o lidech se speciálními potřebami a pomoc s jejich integrací do každodenního života.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Kraj Karlovarský, strana 15, autor: Jitka Dolanská


19. května 2017

Karlova Univerzita bude mít pobočku ve Varech

V Karlových Varech začne od října vyučovat 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Do prvního ročníku chce přijmout až pětadvacet studentů bakalářského oboru Fyzioterapie.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Kraj Karlovarský, strana 13, autor: Jana Plechatá


18. května 2017

Univerzita Karlova v Karlových Varech

Mnohaletou snahu přivést do Karlových Varů studium na veřejné vysoké škole se podařilo dotáhnout do konce. Od nadcházejícího akademického roku otevře totiž Univerzita Karlova (UK) v západočeských lázních první ročník denního bakalářského studia oboru fyzioterapie.

 

„Hlavní předměty budou vyučovat pedagogové 3. lékařské fakulty, to jsou garanti jednotlivých předmětů. Buď budou jezdit do Karlových Varů, anebo na část budou jezdit studenti do Prahy, protože vybavení zde není adekvátní tomu, co je v Praze.

 

Zdroj: Právo, rubrika: Severozápadní Čechy, strana 13, autor: Rudolf Voleman


12. května 2017

Zázraky medicíny

Jan POKORNÝ, moderátor

--------------------

David Marx? Nad čím vy žasnete ve své práci?

 

David MARX, expert přes lékařskou etiku, kvalitu ve zdravotnictví, proděkan pro studium 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

--------------------

Tak záleží, v jaké. Ale v takové té každodenní práci se zdravotníky žasnu nad tím, že přes všechny tyhle svízele, přes ty platové nedostatky, přes mnohdy organizační nedostatky, přes ne vždycky úplně jednoduchý kontakt s pacienty pořád ještě ta komunita zdravotníků patří k nejlepším nejenom z hlediska odborné interakce ale také lidsky. Jakoby to povolání mělo schopnost přitáhnout lidi intelektuálně schopné ale také lidsky kvalitní a jakoby mělo možnost nikoli 100% ale hodně odsít ty, kteří tam nepatří a tyhle dva atributy nenaplní.

 

Zdroj: ČRO Radiožurnál, 12. 5. 2017, 17:06, pořad: Dvacítka Radiožurnálu


4. května 2017

Tuk zabíjí. Spotřebu neznáme

Státní zdravotní ústav chystá velký test: chce měřit škodlivé tuky v mateřském mléce. Hodlá tak zjistit, jestli potravináři dodržují doporučení Evropské komise a snižují množství trans tuků v jídle. Mají totiž na svědomí řadu úmrtí.

 

Způsobují cukrovku, snižují hormonální rovnováhu a zapříčiňují neplodnost. „Stačí pouhých pět gramů tohoto tuku denně a riziko ischemické choroby srdeční vzroste o třiadvacet procent,“ varoval například vedoucí Katedry preventivního lékařství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Pavel Dlouhý.

 

Zdroj: Hradecký deník, rubrika: Česko, strana 7, autor: Veronika Rodriguez


3. května 2017

5 x 1 000 000

Pětice vědců z Univerzity Karlovy získala na svůj výzkum mimořádný příspěvek ve výši jednoho milionu korun. „Cílem je podpora významných vědeckých osobností, které mimořádně přispívají k odborné prestiži Univerzity Karlovy,“ píše se ve statutu výzkumné podpory Donatio Universitatis Carolinľ, kterou univerzita letos udělila poprvé.

Podporu obdrželi egyptolog prof. Miroslav Bárta, Dr., z Filozofické fakulty, odborník na biomedicínu a ředitel BIOCEV prof. Pavel Martásek, DrSc., z 1. lékařské fakulty, teolog a filosof prof. Petr Pokorný, DrSc., Dr.h.c.mult., z Evangelické teologické fakulty, organická chemička prof. Jana Roithová, Ph. D., z Přírodovědecké fakulty (členka redakční rady Vesmíru) a kardiolog prof. Petr Widimský, DrSc., z 3. lékařské fakulty.

 

Zdroj: Vesmír, rubrika: Zákulisí, strana 11, autor: ov


2. května 2017

Zákon o univerzitních nemocnicích prošel prvním testem ve sněmovně

Poslanecká sněmovna podpořila v prvním kole projednávání vládní návrh zákona o univerzitních nemocnicích – tedy široce obhajovanou i kritizovanou normu, která umožní změnu právní formy deseti fakultních nemocnic. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka získají tato zařízení díky transformaci větší ekonomickou svobodu a jejich vedení mocnější nástroje k udržení vyrovnaného hospodaření.

 

Opoziční ODS sice neříká zákonu striktní ne, ale má vážné výhrady. „Zákon musí dostat jinou podobu, než jakou má v této chvíli,“ soudí lékař a bývalý děkan 3. LF UK Bohuslav Svoboda (ODS). Směr musí být podle něho takový, aby vysoká škola měla zásadní možnost mluvit do řízení nemocnic a vzdělávání lékařů nebylo dáno pouhou smlouvou.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Z domova, strana 3, autor: čtk, fkc


26. dubna 2017

Na dentální hygienu chodí už i děti

„Dentální hygienistka pomáhá lékařům ve výchově pacientů k zodpovědnému přístupu k péči o dutinu ústní a provádí systematickou prevenci, která následně znamená uchování funkčního chrupu po celý aktivní život pacientů,“ vysvětluje docentka Eva Gojišová, přednostka Stomatologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

 

Nechat si zuby a jejich okolí vyčistit profesionálně a omezit tak riziko zubního kazu by mělo být stejně samozřejmé jako dvakrát ročně zajít na preventivní prohlídku k zubaři. Péči dentální hygienistky však pojišťovny plně nehradí.

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Medicína & věda, strana 15, autor: Ludmila Hamplová


26. dubna 2017

MAREK ORKO VÁCHA: ŽIJEME V ŠESTÉM VYMÍRÁNÍ

Marek Orko Vácha je přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty na UK a katolický kněz. Žil na Antarktidě a půl roku v klášteře, vydal několik knih. Náš rozhovor se týká zejména zprávy Living Planet Report, kterou média úplně ignorovala.

 

Zdroj: Finmag, autor: Vojtěch Hodboď


19. dubna 2017

Reprodukční medicína

Je reprodukční medicína standardní péčí o pacienta nebo spíš výnosným byznysem? Jaká jsou rizika moderních antikoncepčních prostředků? A máme tendenci preferovat ochranu života matky před životem počatého dítěte? O tom bude v Souvislostech diskutovat Jan Pokorný s vedoucí linky pomoci Hnutí Pro život Zdeňkou Rybovou, s Michaelou Trtíkovou Vojtkovou ze Sociologického ústavu AV ČR, s gynekologem Alešem Roztočilem a s Markem Váchou z 3. lékařské fakulty UK.

 

Zdroj: ČT2 živě


18. dubna 2017

Stan proti melanomu

Roman FOJTA, moderátor

--------------------

Začíná další ročník akce Stan proti melanomu. Pořadatelé chtějí upozornit na nutnost chránit se před ultrafialovým zářením při pobytu venku, třeba při sportu. Letošní novinkou je taky vakcína proti melanomu. Zájemci si můžou nechat vyšetřit kožní znaménka. Stan bude otevřený na Ovocném trhu v Praze.

 

Petr ARENBERGER, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK

--------------------

Platí, že nejdůležitější je prevence, to znamená chodit opravdu na vyšetřování. A proto právě děláme ty naše akce Stan proti melanomu, abychom co nejvíc na tu akci upozornili, aby co nejvíce pacientů se uklidnilo, že jsou v pořádku, a když se náhodou něco najde, tak aby se to našlo v tom úplně nejmenším rozjetí a mohli jsme nabídnout úplné vyléčení.

 

Zdroj: ČT 24, 18. 4. 2017, 07:30, pořad: Zprávy


18. dubna 2017

Ve Stanu proti melanomu si mohou lidé nechat vyšetřit znaménka

Rakovina kůže se v Česku týká každého třetího člověka staršího 60 let. Ročně lékaři zjistí asi 2600 nových případů melanomu, což je nejagresivnější typ rakoviny kůže. Muži mají melanom nejčastěji na zádech či trupu, ženy v obličeji a na dolních končetinách. Při příležitosti letošního Stanu proti melanomu, v kterém si mohou lidé nechat bezplatně vyšetřit kožní znaménka, to řekl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK Petr Arenberger.

 

Zdroj: Týden.cz, autor: ČTK


18. dubna 2017

Mají psychedelika místo v moderní medicíně?

Svůj pohled na výzkumné a terapeutické využití psychedelik a morální dilemata spojená se stigmatizovanými látkami, které lidé chápou pouze jako drogy, představili MUDr. Jan Hanka, vedoucí lékař ambulance a odborný asistent na 3. LF UK, Národní ústav duševního zdraví, a MUDr. Ivan David, CSc., náměstek pro vědu, výzkum a vzdělávání, Psychiatrická nemocnice Bohnice.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Duel, strana 6


11. dubna 2017

V Česku se zkouší vakcína proti rakovině kůže

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor

--------------------

Teď jedna zpráva, na kterou už dlouho čekáme. V Česku se testuje vakcína proti rakovině kůže. Měla by dokázat zastavit růst a dokonce i vyléčit melanom. Vědci přišli na to, že účinnou látkou je poměrně běžný vir, který se objevuje například v oparu na rtu. Do klinické studie už se zapojili první pacienti.

 

Petr ARENBERGER, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV

--------------------

Ten virus je pozměněný tak, aby měl šanci se množit pouze v těch melanomových buňkách a zároveň má ještě takový speciální řetízek, který podporuje imunitní systém.

 

Zdroj: Prima, 11. 4. 2017, 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima


10. dubna 2017

Výroky

„Již šestkrát od roku 2010 jsme žádali ministerstvo zdravotnictví o grant na celostátní antropologický výzkum, který se realizoval naposledy v roce 2001. Vždy byla naše žádost z finančních důvodů zamítnuta. Aktuální výzkum by umožnil porovnat výšku, váhu dětí, ale i další data včetně informací získaných od rodičů. Pediatr při každé preventivní prohlídce hodnotí dítě podle růstových grafů, což je dané vyhláškou ministerstva zdravotnictví o preventivních prohlídkách z roku 2012.“ Jitka Riedlová, Ústav anatomie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Zpravodajský deník, strana 3


6. dubna 2017

Pětice výjimečných obdrží prémii

Egyptolog, biblista, chemička, kardiolog a další lékař. To jsou osobnosti, jež mimořádně přispívají k prestiži Univerzity Karlovy.

 

Světovou špičkou v kardiologii je Petr Widimský z 3. lékařské fakulty UK. Patří s nemnoha Čechy mezi nejcitovanější vědce světa podle údajů Thomson Reuters. Už v děkanově doporučení na udělení donatia se psalo o neskutečné cifře: 37 567 vědeckých citací! Vedle toho, že pracuje přímo na sále, je Widimský autorem stovek studií a spoluautorem devatenácti knih.

 

Zdroj: Lidové noviny, rubrika: Domov, strana 5, autor: Martin Rychlík


5. dubna 2017

Kdy je aktivní vlastní já? Objev vědců pomůže lépe porozumět schizofrenii

Objev vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy pomůže lépe porozumět schizofrenii. „Při experimentu za využití magnetické rezonance zjistili, jaké oblasti mozku jsou aktivní při prožívání vlastního já,“ informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka. První výsledky vědecké studie byly publikovány v prestižním časopise Schizophrenia Bulletin.

 

Na studii se podílely i další instituce, například pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebo 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: lidovky.cz, rubrika: Lidovky / Věda, autor: ČTK


4. dubna 2017

ZVĚŘINA: Ďáblův palmový olej aneb kampaň je svatá

Nejstřízlivější a nejvěcnější reakcí byl text Michala Anděla, profesora vnitřního lékařství a přednosty Ústavu výživy 3. lékařské fakulty UK v Praze. Ten dodal jediné, že rostlinné tuky, které donedávna byly prezentovány jako „zdravé“, nejsou rozhodně škodlivější než tuky živočišné.

 

Zdroj: lidovky.cz, rubrika: Zprávy / Názory, autor: Lidové noviny, Martin Zvěřina


3. dubna 2017

3. LF UK vychovala již téměř tisíc sester

U příležitosti 25. výročí ošetřovatelských studií pořádá Ústav ošetřovatelství 3. LF UK v Praze slavnostní konferenci spojenou se setkáním absolventů těchto studií. Konference se koná 11. května ve Velké aule Karolina a srdečně zváni jsou na ni všichni absolventi.

 

Zdroj: Florence, rubrika: Rozhovor, strana 6


3. dubna 2017

Klinický průběh a prevence klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitida je na území České republiky rozšířené onemocnění. Jde o zoonózu, jejímiž přenašeči jsou klíšťata, okrajově může k nákaze dojít i konzumací výrobků z nakažených zvířat. Průběh onemocnění kolísá od abortivních forem až po velmi těžké průběhy s možnými celoživotními následky. Přestože jde o onemocnění, jemuž lze předcházet vakcinací, je počet očkovaných poměrně nízký.

 

O autorovi| MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí,  1., 2. a  3. LF UK a Nemocnice Na Bulovce

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Příloha - ZN Plus/Infekční medicína, strana 19 autor: MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.


3. dubna 2017

Chronická bolest postihuje třetinu lidstva

Chronická bolest se stává jednou z civilizačních nemocí. Její incidence se neustále zvyšuje, podíl na tom mají i další civilizační onemocnění, jako jsou diabetes mellitus, kardiovaskulární a neuro-vaskulární onemocnění. Na chronickou bolest se sice neumírá, ale žije se s ní obtížně.

Využití patofyziologie v léčbě chronické bolesti v ordinaci praktického lékaře věnoval svůj příspěvek prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., FCMA (Ústav normální, patologické a klinické fyziologie 3. LF UK).

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Příloha - ZN Plus/Léčba bolesti, strana 21 autor: jj


31. března 2017

ZHÝČKÁNI teplem

„Zásadní problém je v tom, že malé děti nemají vyvinuté mechanismy tvorby tepla, především třesová termogeneze je u nich velmi omezená. Proto se s nízkou teplotou okolí nedokážou dobře vyrovnat a je pro ně mnohem nebezpečnější než pro dospělé,“ doplňuje Miloslav Franěk z Ústavu normální, patologické a klinické fyziologie z 3. LF UK.

 

Zdroj: Rodina DNES, rubrika: Zdraví, strana 14, autor: Michaela Svobodová


29. března 2017

Na návštěvu už nechoďte!

Komunikace s pacienty a rodinou patří k nejslabším článkům zdravotnictví. MF DNES sledovala, jak se medici učí říkat zlé zprávy.

 

Konverzace se neodehrává v nemocnici, nýbrž v posluchárně 3. lékařské fakulty UK v Praze. Pacienty a lékaře hrají studenti medicíny Martin a Adéla, účastníci volitelného kurzu komunikačních dovedností, jenž má zlepšit chování budoucích lékařů v bolestných situacích.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika: Z domova, strana 5, autor: Ivana Karásková


27. března 2017

Téma: Nemoci z povolání

Host: Martin Krbec, přednosta, Ortopedicko-traumatologická klinika, FNKV a 3. LF UK (synchron), 1:13:00

 

Zdroj: Studio ČT24, 10:30


21. března 2017

Dětská univerzita na 3. LF UK má první absolventy

Obrovský zájem vzbudila Dětská univerzita, kterou letos poprvé otevřela 3. LF UK pro žáky 2. až 5. tříd základních škol. Z kapacitních důvodů bylo z 600 přihlášených přijato 30, studium završili promocí. Projekt se v letním semestru rozšíří na druhý stupeň základních škol a gymnázia. Škola chce také nabídnout studentům gymnázií v rámci jejich středoškolské odborné činnosti účast na výzkumných projektech. O práci se školáky, studiu medicíny, stabilizaci lékařů v českém zdravotnictví a o přínosu akreditací pro pacienty i zdravotníky je rozhovor s proděkanem pro studium a výuku 3. LF UK a předsedou akreditační komise MUDr. Davidem Marxem, Ph. D.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Titulní strana, strana 1


21. března 2017

Dětská univerzita na 3. LF UK má první absolventy

Při slavnostním zakončení prvního běhu Dětské univerzity převzaly tři desítky školáků v Syllabově posluchárně 3. LF UK absolventské diplomy a odznaky. V Dětské univerzitě si 3. LF UK buduje „líheň talentů“, ale na nezájem maturantů o studium medicíny si stěžovat nemůže, z kapacitních důvodů může přijmout každého desátého. Zeptali jsme se proděkana pro studium a výuku MUDr. Davida Marxe, Ph. D., na Dětskou univerzitu, ale i na to, jak by mělo vypadat studium medicíny, aby mladí lékaři po promoci neodcházeli za atestací do ciziny.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Ze světa farmacie, strana 8, autor: nam


21. března 2017

Inovativní léky v ČR pomáhají stále více lidem

„Dermatologický výzkum probíhá v obrovských obrátkách. ČR je v tomto směru velmi úspěšná. Například v léčbě lupénky se nedávno dostala do praxe malá molekula, která působí jako inhibitor fosfodiesterázy 4 (PDE-4). V buňce snižuje prozánětlivé mediátory a zvyšuje mediátory protizánětlivé. Rychlost účinku je srovnatelná s konvenční léčbou, ale výhodou je možnost dlouhodobého podávání,“ říká o léku podávaném v tabletkách prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Fórum – informace, strana 4, autor: kol


20. března 2017

Domácí hemodialýza

V České republice potřebuje cca 6000 pacientů dialýzu. Většina českých pacientů podstupuje hemodialýzu, a to v dialyzačních centrech. Pro pacienty na hemodialýze je u nás nyní úspěšně zaváděna i domácí hemodialýza.

 

Problematice HHD věnovala svůj příspěvek na přednáškovém večeru 1. interní kliniky 3. LF UK a FNKV, konaném 20. února, nefroložka MUDr. Dominika Švec-Billá.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Příloha - ZN Plus – Urologie, strana 4, autor: jj


19. března 2017

Dětem bez domova pomáhají víly a elfové z projektu Andromeda

David Adam z 3. lékařské fakulty UK je nejen nadaným studentem, ale především člověkem se srdcem na správném místě. Před sedmi lety založil projekt Andromeda, který pomáhá dětem bez domova. Andromeda sdružuje „víly“ a „elfy“, kteří pravidelně docházejí za dětmi a poskytují jim tolik potřebnou lidskou blízkost.

 

Zdroj: iForum


18. března 2017

Jak správně tejpovat

Kamila Řasová, 3.LF

 

Zdroj: Studio 6 víkend, ČT 24


17. března 2017

Pásky pomáhají od bolesti

Metoda je oblíbená nejen mezi sportovci. K dosažení výsledků je ale potřeba odborné provedení. Při aplikaci pásky hraje roli každý centimetr a správné nasměrování. Jak využívat metodu tejpování, se učí i třeba studenti 3. lékařské fakulty. V tomto případě je o stabilizaci kolena před sportem, které jinak při námaze otéká. Vsedě nelze pásku správně připevnit.

 

Kamila ŘASOVÁ, Klinika rehabilitačního lékařství, 3. LF UK

 

Zdroj: ČT 1, 17. 3. 2017, 19:00, pořad: Události


13. března 2017

Úskalí při léčbě warfarinem - jak je řešit?

O autorovi| prof. MUDr. Jan Bultas, CSc. Farmakologický ústav 3. LF UK

 

Zdroj: Practicus, rubrika: Odborný článek, strana 8, autor: prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.


13. března 2017

Tlusté děti: časovaná bomba českého zdravotnictví

Dalším předmětem zkoumání byla prevalence inzulinové rezistence. „Parametr jsme hodnotili podle indexu homeostatického modelu inzulinové rezistence (tj. HOMA-IR > 4). Inzulinovou rezistenci vykazovala zhruba třetina dívek a 44 % hochů,“ uvedla pediatrička a dětská endokrinoložka Irena Aldhoon Hainerová z Kliniky dětí a dorostu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK, jedna z autorek výzkumu.

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Téma, strana 4, autor: Lenka Kadeřávková


9. března 2017

Tři studentky Univerzity Karlovy dostaly ocenění za významné vědecké práce

Cenu dostal i Lukáš Malý z 3. lékařské fakulty, který se podílí na činnosti mezinárodního zdravotnického týmu v Ugandě, či David Adam ze stejné fakulty, který se věnuje pomoci sociálně znevýhodněným dětem.

 

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Věda a školy


6. března 2017

Předražený pohřeb, nebo bez obřadu?

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

--------------------

A pojďme se teď podívat tedy, co vlastně nabízejí konkrétně pohřební služby a o jaké služby naopak zájem je a o jaké naopak není. Irena Krcháková ještě jednou ve studiu Devadesátky.

 

Marek VÁCHA, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií, 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

--------------------

Pro mě ta novela je výborná ze dvou věcí. Pokud by to znamenalo konec výstavy Bodies, tak bych byl velmi a velmi spokojený, protože to opravdu nemá nic společného se vzděláváním veřejnosti. A to, ten druhý velmi dobrý bod je pro mě to umožnění pohřbu mrtvě narozených dětí a /nesrozumitelné/, takže v tomhle smyslu já jsem jako velmi spokojen.

 

Zdroj: ČT 24, 6. 3. 2017, 20:00, pořad: 90' ČT24


6. března 2017

Snímatelné zubní náhrady a specifika péče o ně

V České republice žije asi 1,4 milionu lidí, tedy zhruba sedmina populace, se snímatelnou zubní náhradou. A často s ní mají problém – náhrada špatně sedí, má tendenci se uvolňovat, usazují se pod ní zbytky jídla apod.

 

Zdroj: Florence, rubrika: Perličky, strana 11, autor: Mgr. Petra Křížová, DiS.


6. března 2017

Prezident nepromlouvá z Olympu

KDYBYCH BYLA PREZIDENTKOU...

Abych se vůbec mohla ucházet o post prezidentky, musím o patnáct let zestárnout. To je spousta času, během kterého můžu přemýšlet nad tím, co všechno by se dalo změnit. Školství, zdravotnictví, důchodová reforma, platy státních úředníků, snížit deficit státního rozpočtu, postavit dobré silnice, zavést fungující veřejnou dopravu, využít naslibované miliardy, co se v tomto mezidobí podaří vydělat na EET. Stovky geniálních a spásných nápadů mi běží hlavou: všechno vylepším, budu na známkách, snížím daně, postavím nemocnice, školy a zlevním zeleninu, elektřinu, plyn i zápalky. Zkrátka – konečně se všichni budeme mít dobře.

 

Andrea Hynková, autorka studuje 3. lékařskou fakultu UK

 

Zdroj: Respekt, strana 1, autor: Andrea Hynková


6. března 2017

Zdravé fujtajblíky

Při prvotním kontaktu s neznámou potravou projevuje řada živočišných druhů, člověka nevyjímaje, zdravou ostražitost a nedůvěru, mnohdy však přecházející až v úzkost. Toto nedůvěřivé chování vůči novému, nazývané taktéž neofobie, je v přírodě poměrně rozšířeným jevem.

 

Mgr. Kateřina Englerová (*1990) vystudovala etologii na katedře zoologie PřF UK, v současné době působí jako doktorský student v oboru neurovědy na 3. LF UK a svůj výzkum uskutečňuje na půdě Národního ústavu duševního zdraví.

 

Zdroj: Vesmír, rubrika: Téma – Chuť,  strana  24, autor: Kateřina Englerová


27. února 2017

ČEŠI V ČÍSLECH - Medici míří do ciziny

27% studentů 4., 5. a 6. ročníku lékařských fakult chce odejít do zahraničí

57% z nich hodlá v zahraničí strávit více než šest let

39% z nich míří do Německa

11% do Rakouska

8% do Švýcarska

7% do Velké Británie

 

Průzkum mezi 1207 mediky lékařských fakult ukázal, že víc než čtvrtina z nich chce po studiu zamířit do ciziny. Podle proděkana 3. lékařské fakulty Davida Marxe jich stabilně skutečně odchází kolem 13 procent. Zhruba po šesti letech se obvykle z ciziny vracejí. Podle Marxe je zahraniční zkušenost cenná, není ale dobře, že studenti často odcházejí, protože předatestační příprava nutná k získání specializace je v Česku neúměrně dlouhá a navíc studenti nemají jasné informace o svém budoucím platu. Mzdy lékařů jsou v Česku uváděné s příplatky a odměnami za přesčas.

 

Zdroj: Respekt, strana 9


26. února 2017

V Česku roste počet lékařů ze zahraničí, tvoří pět procent komory

Lékaři ze zemí bývalého Sovětského svazu do Česka přicházejí podle proděkana 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Davida Marxe nejen kvůli jazykové příbuznosti, ale i kvůli historické podobnosti struktury studia. „Je to normální, svět je otevřený, hranice jsou volné a každý má právo cestovat. To, že někdo je z Ukrajiny, neznamená, že je lepší, horší, hloupější nebo chytřejší než ten z Česka. Je-li lékař dobrý, ochotný pracovat a hezky se chová k pacientům, je úplně jedno odkud je,“ řekl.

 

Zdroj: http://www.lidovky.cz


23. února 2017

Bolesti českého zdravotnictví: platy a útěky do zahraničí

Podle Davida Marxe, proděkana 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, není na odlivu mladých lékařů ale nic špatného. „Zahraniční zkušenost je cenná a navíc dvě třetiny z těch, kteří odešli, se zhruba po pěti letech vrací. A to například proto, že chtějí, aby jejich děti chodily do českých škol,“ uvedl Marx, který zároveň připomněl, že sice mladí čeští lékaři odcházejí na západ, ale zároveň do Česka přicházejí doktoři z východu. „Hlavně Rusové a Ukrajinci, pro které není čeština tak velký problém,“ myslí si proděkan.

 

Zdroj: Metro, rubrika: Domov, strana: 4, autor: Marek Hýř


22. února 2017

Nejlepší vysoké školy

http://www.lf3.cuni.cz/3LF-108.html?news=3730&locale=cz

 

Zdroj: časopis Týden, speciální příloha


22. února 2017

Více než čtvrtina českých studentů lékařských fakult chce po škole odejít do zahraničí. Láká je plat i zkušenosti.

Více než čtvrtina studentů medicíny chce po dostudování pracovat v zahraničí. Důvodem pro odchod do ciziny nejčastěji bývá lepší platové ohodnocení, získání zkušeností a zlepšení jazykové vybavenosti. Podle proděkana 3. lékařské fakulty Davida Marxe se část odchozích studentů vrací zpět, když mají jejich děti nastoupit do školy.

 

Zdroj: iHNed.cz , autor: ČTK, ia


22. února 2017

27 procent studentů medicíny chce pracovat v zahraničí, láká je vyšší plat

Zdroj: lidovky.cz, rubrika: Zprávy / Domov, autor: ČTK


22. února 2017

Tři čtvrtiny českých studentů medicíny chtějí zůstat v ČR

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Kariéra, autor: fš


22. února 2017

Čtvrtina mediků chce po škole pracovat v cizině. Láká je Německo a Rakousko

Zdroj: zpravy.iDNES.cz , rubrika: Zprávy / Domácí, autor: iDNES.cz, Zdeňka Trachtová


20. února 2017

Predikce odpovědi na léčbu u pacientů s depresivní poruchou

Depresivní porucha je onemocnění s významnými zdravotními i ekonomickými důsledky pro jedince i společnost. Jedním ze způsobu zlepšení výsledků léčby je identifikace subpopulací pacientů, které mohou mít nejvýraznější prospěch z určitého způsobu léčby, jinými slovy najít faktory biologické, klinické, psychologické aj., které predikují efekt léčby. Článek poskytuje orientační přehled v oblasti prediktorů výsledku léčby u pacientů trpících depresivní poruchou.

 

Doc. MUDr. Martin Bareš, Ph. D., Národní ústav duševního zdraví Klinika psychiatrie a lékařské psychologie, 3. LF UK

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika: Příloha - ZN PLUS, strana: 11


14. února 2017

Hrozba jménem diabetes

Jan Gojda

Centrum pro výzkum diabetu, metabolismu a výživy, 3. LF UK

 

Zdroj: ČT Studio 6, 1:38:00, redaktorka: Petra Krmelová


13. února 2017

Atopickým ekzémem trpí už dva miliony Čechů

…atopického ekzému je to, že se lidé dnes mnohem víc myjí než před sto lety,“ poznamenává Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Přílišným mytím se totiž člověk zbavuje kůži prospěšných bakterií, které tělo…

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Titulní strana, strana 1, autor: Iva Bezděková


3. února 2017

Šediny vpřed

Zatímco muž je „interesantně prošedivělý“, žena je „šedivá myš“. proč měříme ženám a mužům dvojím metrem? A proč v českých ulicích chybí šedé krásky? „Je to proces, kdy se snižuje tvorba pigmentu melaninu. Do vlasových stvolů se také dostává víc vzduchu, jsou poréznější – a právě to dělá tu šedou barvu,“ vysvětluje přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV Petr Arenberger, jehož specializací je trichologie, tedy nauka o vlasech.

 

Zdroj: Pátek Lidových novin, rubrika Téma, strana 12, autor: Lucie Zídková


2. února 2017

Váhání nad krémem

„Krém volíme podle typu pleti,“ radí dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV. „Přes den je lepší používat hydratační krémy nebo emulze, na noc sáhneme raději po mastnějších, takzvaných výživných krémech.

 

Zdroj: Moje zdraví, rubrika Zdraví & krása - Péče na míru, strana 68, autor: Jana Nová


1. února 2017

Umřít, ale důstojně

O důstojném umírání se v česku dosud mluvilo hlavně v souvislosti s hospici. Mnohem více lidí však poslední chvíle života stráví na nemocniční posteli. Samy špitály už proto začaly v péči o umírající školit personál a zřizovat speciální lůžka.

Dnes už to není tak úplně pravda, i když je paliativní péče na lékařských fakultách stále spíše okrajovou záležitostí. Martin Loučka vyučuje paliativní péči na 3. LF UK v Praze.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, rubrika Panorama, strana 12, autor: Markéta Šrajbrová


31. ledna 2017

Laboratoř mysli - co zkoumá současná psychologie a psychiatrie?

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) pořádá mnoho akcí týkajících se nejen psychických onemocnění, ale i psychologického bádání obecně. Cyklus odstartoval 10. ledna přednáškou ředitele NUDZ, profesora Cyrila Höschla, o vztahu psychopatologie a umění a 19. ledna mluvil profesor Jiří Horáček, výzkumný pracovník v NUDZ a pedagog na 3. LF, o struktuře mozku a architektonice mysli.

 

Zdroj: Psychologie dnes, rubrika 3x tip, strana 50


30. ledna 2017

Současný pohled na léčbu roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému s autoimunitními rysy. Je nečastější neurologickou příčinou invalidity v mladém věku. Prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., přednostka Neurologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady

 

Zdroj: Zdravotnické noviny. rubrika Příloha - ZN plus – téma, strana 6, autor: prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc.


28. ledna 2017

Už vím, jak buší srdíčko, říká osmiletá "lékařka“

Vysoké školy si vychovávají na dětských univerzitách adepty už od základní školy. Johanka se sklání nad zkumavkou s papírkem v ruce. Za chvíli díky němu zjistí, jestli moč ve zkumavce obsahuje cukr. To by znamenalo, že pacient trpí cukrovkou. Na tom, co se v časném odpoledni odehrává v laboratoři Biochemického ústavu 3. LF UK, která sídlí hned vedle Vinohradské nemocnice, není nic neobvyklého. Tedy až na jednu věc. Johance je osm a na experimentu pracuje s dalšími dvěma dívkami, které také chodí teprve na první stupeň základní školy.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Z domova, strana 5, autor: Radka Hrdinová


26. ledna 2017

Mladé rodiny přitahuje Hvězda

Kolej na Břevnově pomáhá zajistit bydlení studujícím párům s dětmi. Zn. Levně a důstojně. Na rozdíl od zastaralého vybavení pokojů a společných koupelen pro ostatní studenty už totiž zrekonstruovaná manželská kolej nepřipomíná doby dávno minulé. „V novém bytě bydlíme rok a půl a naštěstí se někdo prudce zamyslel a máme tady vše, co potřebujeme,“ popisuje Adéla Říhová, studentka imunologie na 3. LF UK.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES, rubrika Praha, strana 19, autor: Kateřina Havlická


25. ledna 2017

Emergentní ošetřovatelství

Cílem článku je přiblížit čtenáři problematiku ošetřování pacientů s akutním postižením zdraví na úseku nemocniční neodkladné péče. V první části článku autoři popisují vznik a vývoj emergentního ošetřovatelství ve Spojených státech amerických (USA) a srovnávají současnou situaci v České republice. Ve druhé části článku autoři sdělují své zkušenosti s výukou emergentního ošetřovatelství a reflexi studentů oboru ošetřovatelství s tímto novým aplikovaným oborem ošetřovatelství. V současné době neexistuje v ČR vzdělávací program orientující se na emergentní ošetřovatelství. To byl také jeden z důvodů zahájení spolupráce mezi ÚVN v Praze a Ústavem ošetřovatelství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy na výuce povinně volitelného předmětu Emergentní ošetřovatelství.

 

Zdroj: Florence, rubrika Pro školy, strana 42, autor: Petr Karmazín, B. Sc., MBA, Mgr. Renata Vytejčková


20. ledna 2017

Smrt není lék

Žijeme ve světě plném věčně mladých, krásných, výkonných a cílevědomých lidských bytostí. Bolest na facebookovou zeď nepatří. Kazí image. Jenže ať se jí vyhýbáme sebevíc, jednou si nás stejně najde, a my jsme pak bezradní. Nedokážeme se s ní vypořádat, pochopit ji. Natož přijmout. V Nizozemsku a Belgii vám v takovou chvíli můžou pomoct zemřít. Stačí podepsat papíry, lehnout si a bolest je vyřešena jednou provždy. Marek Orko Vácha si naopak myslí, že legalizace eutanazie, o které se vloni znovu diskutovalo i u nás, neřeší vůbec nic. „Pokud sám sebe respektuji, jsem schopný přijmout, že i utrpení může mít pro člověka význam,“ říká katolický kněz, přírodovědec, pedagog a spisovatel.

 

Zdroj: FINMAG, rubrika Rozhovor, strana 42, autor: Martin Vlnas


19. ledna 2017

Práce ve zdravotnictví nabízí sestrám jistotu

Dbáme na to, abychom u nás měli hodně kvalitních mentorek a abychom dosáhli toho, že studenti, kteří jsou tady na praxi, budou chtít v naší nemocnici pracovat. Jednou z mých současných priorit je soustředit se na to, aby u nás byli studenti spokojeni. Dohodli jsme se s 3. lékařskou fakultou UK, že jedna skupina studentů bude přímo v naší nemocnici, že se tak zapojíme i do teoretické výuky ošetřovatelských postupů a že se jim budeme individuálně věnovat na všech našich pracovištích. Uvádí Mgr. Lenka Gutová.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika Sestra, strana 24, autor: Markéta Mikšová


14. ledna 2017

Smrt může být důstojná, v nemocnicích to často nejde, nemusíme umírat v bolestech, říká psycholog

Umírajícím umí pomáhat hospice, v nemocnicích péče pokulhává, o smrti se tam mluví s pacientem na chodbě nebo před ostatními lidmi, říká vedoucí Centra paliativní péče Martin Loučka. Komplikovaný je podle něj už jenom fakt, vysvětlit lékařům v nemocnici, k čemu může být paliativní tým prospěšný. Zdůrazňuje, že umírajícímu je důležité dát najevo, že ho neházíme přes palubu, ale že jsme tady pro něj a budeme s ním až do konce.

 

Zdroj: Aktuálně.TV


30. prosince 2016

Nejlepší nemocnice 2016

Stále je co zdokonalovat. Chceme jít zase o kus dál - znamená to investovat do přístrojového vybavení, rozšiřovat portfolio péče, podporovat vzdělávání našich zdravotníků. To, co připravujeme, nepovažuji za trumfy, ale za přirozený rozvoj služeb a péče. Na rok 2017 například plánujeme zahájit projekt společný s 3. LF UK zaměřený na etické poradenství, dalším projektem se zaměříme na otestování kvality komunikace našich zdravotníků v ambulantní péči, významnou pozornost budeme věnovat rozvoji v poskytování paliativní péče.

 

Zdroj: Hospital in, rubrika In Hospital, strana 24


30. prosince 2016

Úskalí diagnostiky svalových chorob

30. český a slovenský neurologický sjezd.

Nepřetržitý rozvoj a zpřesňování diagnostických metod v oblasti svalových onemocnění mohou vyvolávat dojem, že doba klinické medicíny pomalu končí a diagnostiku pacientů za lékaře vyřeší všemocné a neomylné přístroje.

 

Diagnostika některých chorob, třeba vakuolárních myopatií, je naopak obtížná a lékaři mohou narazit na četná úskalí. A to nejen při výskytu komorbidit, jež klasifikaci významně komplikují. Prof. MUDr. Josef Zámečník, Ph. D., z Ústavu patologie a molekulární medicíny 3. LF UK a FN Motol v Praze upozornil, že například u adultní formy Pompeho nemoci ani negativní biopsie nedokáže vyloučit, že pacient touto chorobou netrpí.

 

Zdroj: AM Review, rubrika Kongresová review, strana 10, autor: kab


28. prosince 2016

Chřipka za železnou oponou

Ve vyspělých zemích mírného podnebného pásu je chřipka jediná virová infekce způsobující každoroční epidemie. Onemocnění je provázeno komplikacemi, především u starších pacientů a malých dětí, včetně řady úmrtí. Očkování proti chřipce snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku a též snižuje riziko úmrtí.

 

Zdroj: Practicus, rubrika Odborný článek, strana 12, Autor: MUDr. Jan Kynčl, Ph. D. Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, SZÚ, Praha, Ústav epidemiologie 3. LF UK, Praha, MUDr. Martina Havlíčková, CSc. Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění, Státní zdravotní ústav, Praha


22. prosince 2016

JULIE ŠVECOVÁ neslyší, přesto je několikanásobnou mistryní ve vzpírání

Julie Švecová (32) začala v devíti letech ztrácet sluch. Dnes má sice naslouchátko, ale i tak jí to moc platné není. Jenže odezírat ze rtů stále ještě úplně nezvládá. Nikdo jí nedokázal nikdy odpovědět na otázku, proč má poškozený sluch. Julie se ale svému osudu vzepřela, i když si nemohla splnit mnoho snů; třeba pracovat ve výzkumu a najít lék na rakovinu. Nový smysl života našla i ve vzpírání, dokonce se v tomto sportu může pyšnit tituly mistryně republiky.

Z gymnázia zamířila Julie na 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Na ní srdnatě bojovala se svým handicapem dva roky.

 

Zdroj: NEW express, rubrika Sport, strana 30, autor: Petr Podroužek


21. prosince 2016

Vánoce a dětské úrazy

Rozhovor - prof. MUDr. Petr HAVRÁNEK, přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice

 

Zdroj: ČRo Dvojka, 21. 12. 2016 v 10:04, pořad: Poradna


20. prosince 2016

Tradiční lednové kolokvium PragueONCO 2017 s českou, evropskou i zámořskou účastí

Stále košatější program multidisciplinárního setkání s onkologickou tematikou bude možné absolvovat v rámci 8. ročníku mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se uskuteční ve dnech 25. – 27. ledna 2017 v hotelu Clarion v Praze 9. Konferenci pořádá Onkologická klinika 1. LF UK a VFN ve spolupráci s 2. a 3. LF UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, strana 1, autor: doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.


19. prosince 2016

Co můžeme udělat pro pacienty s celiakií?

V poslední době se značná pozornost věnuje rovněž neceliakální glutenové senzitivitě (NCGS). O problému informovala MUDr. Iva Hoffmanová, Ph. D., jejímž působištěm je 2. interní klinika 3. LF UK a FNKV. Zmiňovaný jev je syndromem s gastrointestinální a mimostřední symptomatologií a vyskytuje se především u dospělých pacientů.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Medicína, strana 42, autor: MUDr. Andrea Skálová


14. prosince 2016

Péče o dutinu ústní dětí do jednoho roku

Předcházení vzniku zubního kazu je důležité nejen u těhotné ženy, ale také u jejího dítěte. Významná je primární prevence zubního kazu, s kterou je nutné začít již v těhotenství, tedy v době, kdy vznik zubního kazu u dítěte ještě nehrozí.

 

Zdroj: Florence, rubrika: Pediatrie, strana 15, autor: Mgr. Petra Křížová, DiS. Stomatologická klinika 3. LF UK a FNKV


9. prosince 2016

Nová kůže pro popálené

23. března. Tým vědců ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a jejich kolegů z Curyšské univerzity informoval, že na dvaceti pacientech úspěšně vyzkoušel v laboratoři vytvořenou kůži, na jejímž vývoji se podílí. Z malého vzorku pokožky pacienta ji vědci kultivovali dva až čtyři týdny. Výsledná podoba na popáleném místě téměř není rozpoznat.

 

Zdroj: Pátek Lidových novin, rubrika: Věda, strana 42, autor: Josef Tuček


6. prosince 2016

Warfarin jako pilíř antikoagulační léčby

…jde stále o velmi dobrý lék, bez něhož se v praxi neobejdeme,“ uvedl své sdělení profesor MUDr. Jan Bultas, CSc., přednosta Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a pokračoval: „Když se podíváme, jaká je frekvence jeho preskripce, ...

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Sešit B, strana 11, autor: haš


5. prosince 2016

Ukrajinci, vítejte

Mělo by jít o desítky sester ročně. Sedmnáct už jich má na Ukrajině připravených Česká asociace sester spolu se 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Aktuálně probíhá nostrifikace a ministerstvo zahraničí je nachystáno sestrám udělit.

 

Zdroj: Euro, rubrika: Report - Trh práce, strana 32, autor: Petr Weikert


4. prosince 2016

Český medik založil kliniku pro umírající v Ugandě. Bolest a smrt tam vnímají jako výzvu

Malý studoval molekulární a experimentální biologii na Ostravské univerzitě v Ostravě, nyní bude končit studia na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. "Na ARU už pracovat nechci, potřebuji změnu. Uvažuji o praktickém lékařství či o interně.“

 

Zdroj: aktualne.cz, rubrika: Domácí, autor: Markéta Hronová


2. prosince 2016

Lupénka může zkrátit život až o pět let

…odpuzují okolí a mnohdy vyřazují postiženého pacienta z kolektivu,“ řekl Právu profesor Petr Arenberger, přednosta dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Pouze pětina nemocných s vážnou formou nemoci je však léčena...

 

Zdroj: novinky.cz, rubrika: Žena – Zdraví, autor: Václav Pergl


28. listopadu 2016

Trendy v léčbě mužských sexuálních dysfunkcí

…dosažení maximální koncentrace po perorálním podání avanafilu stačí půl až tři čtvrtě hodiny,“ upřesnil MUDr. Lukáš Bittner z Urologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady, Praha. Další zásadní výhodou tohoto léčivého přípravku je minimum komplikací a nižší výskyt nežádoucích.

 

Zdroj: AM Review, rubrika: Kongresová review, strana 27, autor: red


28. listopadu 2016

Lékař a publicista František Koukolík oslavil 75. narozeniny

MUDr. Koukolík je členem České lékařské akademie, přednáší na 3. lékařské fakultě UK v Praze, kde je zároveň členem vědecké rady. Za svou činnost získal četná ocenění, jeho jméno nese i planetka, objevená v září 1997 na Kleti.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny, rubrika: Servis, strana 8


28. listopadu 2016

Nejde jen o poctu významné osobnosti

„Úkolem lékařovým je život ne pouze obnovovati a na krátkou dobu udržeti, ale od porušení chrániti a k vrchu obdivuhodné dokonalosti a krásy přiváděti,“ napsal v roce 1823 Jan evangelista Purkyně odkaz jedinečné osobnosti české a světové biomedicíny připomínají i každoroční setkání na zámku v jihočeské Blatné. Odborným garantem těchto „purkyňovských“ setkání je od samého jejich počátku prof. MUDr. Václav Mandys, Csc., z Ústavu patologie 3. LF UK a FNKV v Praze. Přiblížil nám, kdo je inicioval, s jakým záměrem vznikla a jak se ideu daří naplňovat.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny, rubrika: Příloha - ZN Plus – Téma, strana 12


26. listopadu 2016

Účinnější léčba lidí po mrtvici

Výhodou tohoto zařízení je, že ho pacient může ovládat svou zdravou končetinou a rukavice na druhé ruce pohyb opakuje. Pavel KALVACH, neurolog, 3. LF UK v Praze.

 

Zdroj: ČT 1, 19:00, pořad Události


25. listopadu 2016

Zdravotníci slavili výročí konferencí

Dvacáté výročí svého vzniku oslavila včera v prostorách vsetínského kina Vatra Vyšší odborná škola zdravotnická Vsetín. Oslavou byla odborná konference, na jejímž programu se podílelo i několik významných osobností. Účastníkům se představil například ředitel Národního ústavu duševního zdraví profesor Cyril Höschl, pozvání přijala také Jana Heřmánková z ústavu ošetřovatelství 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: Valašský deník, rubrika: Valašsko, strana 2, autor: (ela)


18. listopadu 2016

Lékařka: Na sdělení nepříznivé diagnózy rodičům dítěte asi nikdy připravená nebudu

Na pediatrii mě zaujalo především spektrum péče od nedonošených přes fyziologické novorozence až po nemocné děti do devatenácti let. Součástí lékařského týmu dětského oddělení vedeného primářem Karlem Chytrým je od roku 2014 i mladá lékařka Tereza Farová. Píseckou nemocnici si vybrala už při praxi v době studií na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: Českobudějovický deník, rubrika: Nemocniční noviny, strana 52


15. listopadu 2016

Tvrdohlavá česká lékařka vzpomíná na zlom v boji s Hodgkinovým lymfomem

Když mne v nedávném rozhovoru pro MT profesor Volker Diehl označil za tvrdohlavou a neodbytnou českou lékařku, měl pravdu. Tehdy, před více než dvaceti lety, jsem opravdu byla tvrdohlavá a neodbytná, a až se divím, že jsem to tehdy dokázala. Takže dodávám, nejen Němci a Japonci, ale zřejmě i my jsme schopni vyvinout nadstandardní úsilí a prosadit se. MUDr. Jana Marková, Interní hematologická klinika, FNKV, Praha

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: sešit C, strana 23


15. listopadu 2016

Funkční elektrická stimulace – naděje pro řešení foot drop u nemocných s RS

Častým a výrazně omezujícím problémem při roztroušené mozkomíšní skleróze (RS) je porucha chůze, projevující se obvykle syndromem padající špičky (foot drop). Alternativou k fyzioterapeutickým nebo ortotickým technikám řešení této obtíže by mohla být funkční elektrická stimulace.

 

Zdroj: Zdravotnictví medicína, rubrika: Medicína, strana 42, autor: doc. PhDr. Kamila Řasová, Ph. D., Mgr. Terezie Prokopiusová


12. listopadu 2016

Novinky v rehabilitaci po mrtvici

Pavel KALVACH, neurolog, 3. LF UK. S tou pasivní končetinou provádí analogické pohyby a ještě to umožňuje, aby na obrazovce pacient vnímal, jak ten pohyb vypadá. Čímž se osvěžuje vnímání polohocitu. Rozhodující pro rehabilitaci je, abychom vnímali, kde končetinu máme, kde jsou prsty v jakém postavení.

 

Zdroj: ČT 24, 12:13:23, pořad: Polední události


11. listopadu 2016

Moje čtení: Michal Anděl, děkan 3. lékařské fakulty UK

Michal Anděl, děkan 3. lékařské fakulty UK , by na sklenku červeného rád pozval tři dámy – Lagerlöfovou, Lingrenovou a Rowlingovou.

 

Zdroj: HN, ego!, rubrika: knihy, strana 25, autor: Irena Jirků2. listopadu 2016

Interaktivní výstava lékařské fakulty v Praze: Staňte se lékařem na vlastní kůži! Studenti vám ukáží, jak na to

Milovníci medicíny, ale i děti si na interaktivní výstavě „Medicína teorie a praxe“ najdou své. Tajemství pěti lékařských oborů vám v budově Akademie věd odhalí studenti 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

 

Zdroj: Blesk.cz, autor: Jan Klepárník1. listopadu 2016

Zvítězil nad Hodgkinovým lymfomem

Rozhovor s prof. Volkerem Diehlem, který je mimořádnou osobností světové medicíny a předním světovým onkologem, jehož lékařská a vědecká dráha začala již v 60. letech 20. století. U příležitosti udělení titulu dr. h. c. Univerzity Karlovy, který 19. října převzal z rukou rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., vystoupil prof. Dr. med. Volker Diehl s přednáškou „Hodgkin Lymphoma: a never ending exciting story of translational medicine“ na 3. LF UK. Jak v jejím úvodu připomněl prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., právě díky profesoru Diehlovi je dnes Hodgkinův lymfom léčitelný a většinou i vyléčitelný.

 

Zdroj: Medical Tribune 22/2016, 1.11.2016, autor: Zdenka Kolářová


1. listopadu 2016

Glaukom se nedá vyléčit, je ale možné jej udržet pod kontrolou

Glaukom patří mezi nejčastější oftalmologická onemocnění Jeho patofyziologie má přesah do celé řady dalších oborů. Často se tak může stát předmětem komunikace mezi pacientem a lékařem bez ohledu na specializaci. Jak v této souvislosti odpovídat na nejčastější dotazy nemocných, radí MUDr. Jára Hornová, CSc., z Oftalmologické kliniky 3. LF UK a FNKV Praha.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Poraďte pacientovi, strana 8, autor: red


1. listopadu 2016

Nasazují lékaři v Česku na léčbu psoriázy biologickou léčbu málo?

Psoriázou trpí v Česku zhruba čtvrt milionu lidí, z nich 85 procent má lehkou či středně těžkou formu, kterou lze zvládnout zevní léčbou nebo kombinací zevní léčby a fototerapie, v některých případech celkovou perorální léčbou. „Biologickou léčbu má nasazenu 1 500 pacientů, podle odborných odhadů je teoretických kandidátů na ni v extrémním případě až 30 000,“ říká v rozhovoru pro MT prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Informace, excerpta, zajímavosti, strana 7, autor: nam


1. listopadu 2016

Týden vědy a techniky 2016

Studio ČT24, téma: Týden vědy

Host: Tereza Michaličová, studentka medicíny, 3. LF UK

 

Zdroj: Studio ČT 24, 16:50


31. října 2016

Vybízím své studenty k svobodnému myšlení, to je v medicíně zásadní

MUDr. David Marx, Ph. D., je předním českým odborníkem na kvalitu ve zdravotnictví. Je spoluzakladatelem a ředitelem Spojené akreditační komise (SAK) a zároveň působí jako proděkan 3. LF Univerzity Karlovy

 

Zdroj: Zdravotnické noviny, rubrika: Rozhovor, strana 5, autor: Jakub Hlaváč


31. října 2016

3. lékařská fakulta UK a festival Týden vědy a techniky

Interaktivní festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největším vědeckým festivalem v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Šestnáctý ročník bude zahájen v úterý 1. listopadu a skončí v neděli 13. listopadu 2016. Ponese se v duchu motta „Za hranice známého“. Univerzita Karlova je hlavním partnerem festivalu. Pro letošní ročník si 3. LF UK vybrala prezentaci pěti oborů: dentální hygieny, popáleninové medicíny, rehabilitace, otorinolaryngologie a anesteziologie a resuscitace.

 

Zdroj: Medicína.cz., rubrika Aktuality, Autor: MUDr. Olga Wildová16. října 2016

Ministerstvo zdravotnictví připravuje pilotní projekt

Zuzana KOZÁKOVÁ, moderátorka. Ministerstvo zdravotnictví připravuje pilotní projekt, který by měl do Česka přilákat zdravotní sestry z Ukrajiny. Návrh chce v listopadu předložit na jednání vlády. Projekt, který má pomoci vyřešit nedostatek sester v nemocnicích, má i 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V jeho rámci by mohlo během října dorazit do Česka 17 sester.

 

Zdroj: Frekvence 1, 07:00, pořad: Zprávy


10. října 2016

Prasknou lékařské fakulty?

„Potřebovali bychom, aby nastoupilo až 500 nových mediků. Tento stav by ovšem znamenal nejen nutnost finanční podpory na studium každého jednoho posluchače, ale i vyšší prostředky na posluchárny či laboratoře,“ řekl proděkan pro studium a výuku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy David Marx.

 

Zdroj: Týden, rubrika Aktuálně, strana 40, autor: Vladimír Barák


6. října 2016

Dětských úrazů s příchodem podzimu stále přibývá

Milan MACHART, primář Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3.LF UK a TN. U těch mladších školních dětí i těch starších jsou to pády z těch nářadí, čili jsou to zlomeniny dlouhých kostí, čili předloktí, bérce a ta předloktí jsou to nejčastěji, tupá poranění břicha při pádu z kola.

 

Zdroj: Prima, 17:30, pořad: Odpolední zprávy


6. října 2016

Celiakie

Každopádně bezlepková dieta není jen náhradou obilovin rýží, ale i jinými dobře dostupnými cereáliemi, a pacienti s celiakií  informace o nutnosti tohoto pestrého výběru dostávají. Iva Hoffmanová, 3. lékařská fakulta UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

 

Zdroj: Vesmír, rubrika Fórum čtenářů, strana 5, autor: jmč


26. září 2016

Přímá katerizační trombektomie může nahradit bridging trombolýzu

Přímá katerizační trombektomie je stejně účinnou metodou léčby akutního iktu ischemické etiologie jako bridging trombolýza. Výsledky observační studie PRAGUE-16 byly prezentovány na kongresu ESC 2016.

 

Pokud se akutní ischemický iktus způsobený okluzí velké arterie neléčí, vede až u poloviny pacientů ke smrti a u dalších 40 až 50 procent pacientů má za následek trvalou disabilitu,“ řekl hlavní investigátor profesor Petr Widimský, vedoucí Kardiocentra 3. LF UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika Sešit C, strana 19, autor: cin


12. září 2016

Nic zde není tak trvalé jako pomíjivost

Z opačné strany se pak dozvědí, jak se u nás žije a pracuje cizinkám, které našly práci v českém zdravotnictví. Konkrétně o tom pohovoří Bc. Yuliya Sedeshova, která přišla do ČR před devíti lety z Ukrajiny a poté, co vystudovala na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, našla místo na jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze.

 

Zdroj:Florence, strana 1, autor: Magda Hettnerová


12. září 2016

Přinese systém vzdělávání 4 + 1 více sester do zdravotnictví?

PhDr. Hana Svobodová, Ph. D., přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK v Praze. Myslím, že problém s nedostatkem sester není v jejich vzdělávání. Jedním z důvodů „úniku“ sester z nemocniční sféry je, že od 90. let vznikaly díky restrukturalizaci zdravotní a sociální péče agentury domácí péče, soukromé ordinace lékařů, sociální zařízení poskytující i zdravotní péči, zařízení se specifickým zaměřením (hospice, zařízení pro péči o nemocné s demencí apod.), kde právě počet sester narostl o desítky tisíc.

 

Zdroj: Florence, rubrika: O čem se mluví, strana 4, autor: mhe


3. září 2016

Cyril Höschl: Vidím víc moudrosti než hlouposti

Může si člověk sám naordinovat dobrou náladu? Řada lidí má tendenci ordinovat si dobrou náladu panákem nebo marihuanou, ale takhle jste to jistě nemyslela. Ale vážně, určitě ano. Je to otázka životního stylu. Základní návod zní: snažit se vidět na lidech ve svém okolí to lepší. Ve chvíli, kdy vidíte to lepší, dočkáte se úplně jiné reakce, než když na nich a priori vidíte negativa. To je první předpoklad k tomu nemít blbou náladu. Když se ze začarovaného kruhu vymaníte, začnete se sama cítit líp. Musí se to trénovat. Nejde to tak, že bychom si řekli: pojďme mít dobrou náladu a našili si hubu doširoka.

 

Zdroj: Magazín Práva, rubrika: Osobnost, strana 4, autor: Vendula Presserová


30. srpna 2016

Sundejte občas pracky z klávesnic

Rozhovor o slabinách moderního člověka. Psychiatr profesor Cyril Höschl je člověkem, který dokáže o odborných a závažných společenských problémech mluvit naprosto srozumitelně a nebojí se říkat věci, které se kvůli politické či jiné „korektnosti“ zrovna nenosí. Neustále se hovoří o tom, že v současnosti je více stresu, než bývalo dříve. Vidíte to také tak? Tato doba je dobou pohodářů, kteří si sice stěžují, kolik toho mají a co je stresu, ale ve skutečnosti máme stresu mnohem méně, než bylo dřív. Představte si například, že by v každé rodině zemřela nejméně polovina dětí dřív, než by se dostala do první třídy. Dnes je to naprosto nemyslitelné.

 

Zdroj: Psychologie dnes, rubrika: Rozhovor, strana 8, autor: Daniela Kramulová


28. srpna 2016

Vesmírné léky proti rakovině

Vakcíny proti zákeřným chorobám nebo nové metody léčby rakoviny. Kosmický výzkum přináší léky, které zachraňují lidi na Zemi. Vědci nyní pracují na několika novinkách. „Další objevy nepochybně přinese cesta na Mars,“ říká odborník na kosmickou medicínu Pavel Boháček. Pracuje v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a vedle dalšího studia ošetřovatelství na 3. LF UK se zabývá využitím kosmických poznatků v pozemské medicíně a dlouhodobého upoutání na lůžko na zdravotní stav člověka.

 

Zdroj: Týden, rubrika: Moderní život, strana 78, autor: Lukáš Seidl


23. srpna 2016

Vážná zranění dětí

… ten nekritičtější okamžik je, když se oteplí venku. Začne takové to opravdové léto. Pavel Tomek, lékař, Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a TN - Děti mají volno, a věnujou se sportovním aktivitám. Mají spoustu času na to způsobit si nějakej úraz.

 

Zdroj: ČT 1 19:00, pořad: Události, moderátorka Jitka Szászová


17. srpna 2016

Praxe soukromých lékařů i v nemocnicích?

Zatím ale z avizovaných změn radost nemá. On sám by ocenil hlavně větší finanční motivace pro lékaře školitele. Ota Bacík Šťastný, student 3. LF UK. Aby ti zkušenější lékaři, kteří nás vedou, měli motivaci s námi trávit maximum času.

  

Zdroj: ČT 1 19:00, pořad: Události, moderátorka Jitka Szászová


16. srpna 2016

K čemu by vedla připravovaná změna vzdělávání sester?

„Je to jednoznačně krok zpátky, pravděpodobně dojde k chaosu ve vzdělávání sester, ke snížení kvality péče, k degradaci sesterské profese (stačí jeden rok?), k odklonu od evropského trendu, od účasti na mezinárodních projektech a přístupu k zahraničním poznatkům, ke zvýšení tlaku na studenty atd.,“ myslí si PhDr. Hana Svobodová, Ph.D., přednostka Ústavu ošetřovatelství 3. LF UK.

 

Zdroj: Medical Tribune, rubrika: Sešit A, strana 1


11. srpna 2016

Pozor na melanom

... bychom měli chodit stejně často jako k zubaři, tedy se znaménky jednou za rok. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a  FNKV - Počet nových případů maligního melanomu v České republice stále stoupá. Dneska jsme asi na 2,5 tisících nových pacientů...

 

Zdroj: Prima 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima


9. srpna 2016

Změna vzdělávání sester: Zbude z ní další nekoncepční prvek, nebo zvýší počty zdravotníků?

„Péče o pacienty je příliš rizikový prostor na to, abychom na aktivní personalistiku rezignovali. Krok říct, že zdravotnický asistent má ty a ty kompetence, je krokem prvním. Tím druhým je ověřit, zda je opravdu má a jestli o ně nepřišel,“ zdůrazňuje proděkan pro výuku a studium 3. LF a ředitel Spojené akreditační komise David Marx.

  

Zdroj: Zdravotnický deník, autor: Michaela Koubová


7. srpna 2016

Česko nemá lidi na práci

...v českých nemocnicích minimálně tisícovka sester. Situace je teď natolik vážná, že už některé nemocnice musely zavřít i celá oddělení, a tak se třeba 3. LF UK snaží pomocí speciálního projektu nabrat posily, například z Ukrajiny.

 

Zdroj: TV Prima 18:55, pořad: Zprávy FTV Prima


7. srpna 2016

Pro snadný život

O kyselině hyaluronové jste asi už slyšely. Možná vás ale překvapí, že se používá nejen do krémů. „Stále častěji se s ní lze setkat i v oblasti gynekologie při léčbě či prevenci vaginálních potíží, jako jsou suchá sliznice, její podráždění, svědění, bolestivé pocity při souloži a další,“ uvádí MUDr. Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. LF UK Praha.

 

Zdroj: Tina, rubrika: Rady pro snadný život, strana 27, autor: Kateřina Endrlová, Eva Danielová, Andrea Votrubová


5. srpna 2016

Školní jídelny vaří podle starých norem, čeká je změna

„Určitě ho musíme aktualizovat a vzít v úvahu nové poznatky o výživě,“ myslí si Pavel Dlouhý z Ústavu výživy na 3. LF UK. Dovede si představit, že by ho nahradil úplně nový systém, zaměřený zejména na pestrost stravy.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, rubrika: události, strana 4, autor: Markéta Hronová


5. srpna 2016

Jak vyzrát na bolest

V klimakteriu, kdy už cyklus nemá, se tyto rozdíly smazávají, protože se snižuje ochranný vliv estrogenů,“ popisuje profesor Rokyta, který působí na 3. LF UK.

 

Zdroj: Rodina DNES, rubrika Zdraví, strana 14, autor: Ivana Karásková


Archiv aktualit


Poslední změna: 18. červen 2015 15:29 
print
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

fax: +420 267 311 812

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojeníJak k nám


Váš názor