17. dubna 2015

V prostorách 3. LF proběhly přednášky s názvem Schizofrenie očima lékaře a pacienta

15.4.2015 proběhl v prostorách 3.lékařské fakulty Univerzity Karlovy přednáškový blok s názvem Schizofrenie očima lékaře a pacienta v rámci cyklu Medicína jako věda. Kromě přednášek odborníků bylo na programu  autorské čtení knihy Homo psychoticus Michaely Malé a křest s autogramiádou.

Akce se zúčastnilo 220 studentů, odborníků i laických zájemců o problematiku duševních onemocnění. Přednáška byla přenášena online přenosem přes fakultní kanál youtube a zhlédlo ji okolo 250 zájemců.

V současné době se vede diskuze, jakým způsobem pacientům se schizofrenií nejlépe pomoci. Zkušenosti jednoznačně ukazují, že pobyt na nemocničním lůžku a následné návštěvy ambulantního psychiatra nestačí. Optimální model zahrnuje mezičlánek – denní centra, která pacientovi nabídnou rehabilitaci na zotavení po akutní fázi nemoci. Zároveň bude moci žít ve svém přirozeném prostředí. To však předpokládá také zapojení rodiny a celé společnosti.

„Účinná léčba nespočívá jen v podávání léků. Nemocný a jeho blízcí potřebují informace o povaze schizofrenie a jejím průběhu, aby jí lépe porozuměli a rozpoznali hrozící zhoršení včas. Situaci rodinám rovněž komplikuje skutečnost, že stále hledíme na nemocné schizofrenií s nedůvěrou. Na vině je stigma spjaté s touto diagnózou, které ve svém důsledku vede ke zhoršování průběhu nemoci a také k diskriminaci nemocných. Je těžké pochopit, co se děje v myslích pacientů, protože je to „neviditelné“, a tak snadno vznikají předsudky. Vzniku a posilování předsudků lze do značné míry zabránit poskytnutím relevantních, dostatečně širokých a hlubokých informací o onemocnění, které přináší jeho nositelům tolik bolesti,“ říká Lucie Bankovská Motlová, proděkanka 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se dlouhodobě věnuje rodinným psychoedukačním programům pro pacienty se schizofrenií.

prof. MUDr. Lucie Bankovská, PhD., email:

Mgr. Simona Skořepová: mobil 777 077 881, email:

Článek o schizofrenii v deníku 5plus2

Dne 12. 6. 2015 vyšel v deníku 5plus2 článek s názvem Zpověď schizofreničky: Můj život i boj s andělem

Fotografie z akce

Další fotografie z návštěvy naleznete ve fotogalerii.