23. května 2017

Další úspěch pro 3. LF ve finále soutěže FameLab: Talking science

Po loňském úspěchu studentky Všeobecného lékařství Elišky Selinger, která se stala vítězkou českého finále a reprezentantkou ČR v mezinárodním kole v anglickém Cheltenhamu, zaznamenala 3.LF další ocenění ve finále této popularizační soutěže. Student 3.ročníku, Grygoriy Zolotaryov, získal za svůj příspěvek Cenu Akademie Věd. Z finále si tak odnesl odměnu v podobě přenosného projektoru.

Finálový večer proběhl 14.května 2017 ve vyprodaném divadle Ypsilon. Deset soutěžících, kteří postoupili do finálového kola, napříč obory i věkovými kategoriemi, mělo za úkol v pouhých 3 minutách publiku vysvětlit libovolné vědecké téma. Jejich výkony hodnotila odborná porota ve složení prof. Václav Pačes, Dr. Michael Londesborough a Mgr. Marie Rodinová. Soutěž, která vznikla v roce 2004 v Anglii, se postupem času pod taktovkou Britisch Council, NASA a CERN, rozšířila do 33 států na 5 kontinentech.

“Mám velkou radost, že navzdory všem možným překážkám a krizím jsme nespustili oči z cíle a podařilo se nám dojít se ctí k dalšímu finálovému večeru - je již sedmým v pořadí.”, dodává potěšeně k FameLab česká organizátorka Dáša Sephton. “Před soutěžícími opět smekám - byli výborní! Ohlasy z publika mi dělají radost, cení nadšení a um vystupujících, chytrou zábavu a radostnou atmosféru večera. To je pro vystupující i organizátory odměna. Myslím, že taková akce krásně ukazuje, že věda je důležitou součástí naší kultury a že lidi zajímá.”

Letošním hlavním partnerem v ČR se stala Nadace Vodafone. „Sdílíme s účastníky FameLab vizi, že s pomocí vědy lze měnit svět k lepšímu“, vysvětluje své rozhodnutí Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady nadace. Dalšími partnery jsou Česká Centra a Nadace Tomáše Bati.

Famelab je pro účastníky nejen šancí vyzkoušet si prezentaci vlastní práce před laickým publikem a užitečnou průpravou v rétorice a komunikaci, ale především také otevření brány k dalším příležitostem, které rozvíjející se svět popularizace nabízí. Cenou Českých center je možnost zahraničních stáží, finalistům je také nabízena účast na dalších akcích pořádaných v ČR i jinde. Jednou z nejvíce ceněných charakteristik soutěže FameLab je i rozvoj tolik potřebného mezioborového dialogu, který kromě rozšíření obzorů a nových znalostí přináší i schopnost nahlížet vlastní práci z neobvyklých úhlů, včetně úhlu laického publika. A odborníků, kteří jsou schopni důležitost a význam vědy komunikovat s veřejností, nikdy nebylo dost.

Letošní vítězkou FameLab 2017 se stala Tereza Mašínová, absolventka UK pracující na Mikrobiologického ústavu AV ČR. Dalšími oceněnými jsou Václav Mareška (VŠCHT), Martin Janda (VŠCHT) a Václav Mach (Univerzita Tomáše Bati). Všem účastníkům gratulujeme k finálovým výkonů a vítězce přejeme hodně štěstí do Cheltenhamu. Záznam z finálového večera bude brzy k dispozici na youtube.

Další informace naleznete na stránce události http://www.lf3.cuni.cz/3LF-104.html?event=15086&lang=cz

23. 5. 2017